W Warszawie ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich

W Warszawie ruszyły warsztaty wspierające chorych na nowotwory oraz ich bliskich

Ruszył cykl bezpłatnych warsztatów pt. „Zdrowiej", który ma pomóc osobom z chorobą nowotworową i ich bliskim w radzeniu sobie ze stresem i emocjami. Spotkania odbywają się co poniedziałek w stolicy, a ich organizatorem jest Ruch Społeczny Polskie Amazonki.

Wiosenny cykl warsztatów będzie odbywać się w poniedziałki aż do 29 kwietnia, w godzinach 17.30-19.30 w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces (ul. Madalińskiego 89 lok. 1 w Warszawie). Kolejny cykl spotkań rozpocznie się 6 maja i potrwa do 10 czerwca. Udział w nich jest bezpłatny.

– To, co możemy zrobić, kiedy dotyka nas choroba, to spróbować zrobić coś dla siebie, wzmacniając działanie terapii medycznych. Możemy uczyć się metod, które pomogą stawić czoło wyzwaniom, jakie niesie choroba; lepiej radzić sobie ze stresem, stworzyć własne strategie rozwiązywania pojawiających się problemów. Dlatego chcemy wspierać osoby chore onkologicznie w kształtowaniu nastawienia oraz sposobu myślenia, który będzie pomagać w zdrowieniu – mówi cytowana w informacji prasowej Elżbieta Kozik, prezes Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

Podczas spotkań poruszane będą różne tematy: jak pomagać sobie w trudniejszych chwilach, jak zadbać o siebie i zwiększyć energię do życia, jak radzić sobie z emocjami i myślami, ze stresem, jak wspierać bliskich w chorobie. Warsztaty łączą metody pracy z ciałem i umysłem, które czerpią z coachingu kryzysowego, mindfulness i arteterapii.

– Coaching kryzysowy jest szczególnie pomocny, gdy emocje są tak silne, że przestajemy sobie z kryzysem radzić w sytuacjach takich, jak długotrwały stres, utrata poczucia sensu, choroba. Kiedy zwracamy się o pomoc, proces wychodzenia z kryzysu jest łagodniejszy i pozwala nam odkryć w sobie duży potencjał do dalszego rozwoju lub do zmiany albo do akceptacji tego, co przeżywamy – tłumaczy Elżbieta Majewska, coach kryzysowy, jedna z prowadzących warsztaty.

Magdalena Knefel, nauczycielka programu redukcji stresu w oparciu o mindfulness (praktykę rozwijania uważności), zwraca uwagę, że ta metoda jest od wielu lat praktykowana jako uzupełnienie leczenia szpitalnego. – Badania pokazują, że praktykowanie uważności poprawia odporność psychiczną, wpływa pozytywnie na koncentrację i poczucie sprawczości, lepsze radzenie sobie z emocjami, stresem oraz poprawę relacji z innymi. Obecnie w wielu krajach udział w programach redukcji stresu w oparciu o uważność jest refundowany przez system ochrony zdrowia, jako wsparcie w leczeniu raka, przewlekłego bólu oraz depresji – tłumaczy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Ruchu Społecznego Polskie Amazonki www.ruchspoleczny.org.pl. (PAP)

jjj/ zan/

Data publikacji: 31.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również