22. Dzień Zdrowia Psychicznego w Katowicach

W piątek, 9 września br. w godz. od 10.00 do 13.00 odbyły się obchody Śląskiego Dnia Zdrowia Psychicznego przed Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Zebranych powitała Ewa Jędrychowska-Płonka – specjalista psychologii klinicznej, wiceprezes Krajowej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

– Mówimy o tym co jest ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego. Zaprosiłam do współprowadzenia wydarzenia Krystynę Matyjasek, asystenta zdrowienia – to jest taki nowy zawód. Osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego i poradziły sobie z nim, przeszły kurs pomocy, pozostają dalej w terapii, pomagają tym, którzy są na początku drogi do zdrowienia i wymagają pomocy. Obecnie co trzeci Polak doświadcza kryzysu zdrowia psychicznego, a czasy są takie, że niedługo co drugi albo każdy doświadczy problemów ze zdrowiem psychicznym. Zdrowie psychiczne to przede wszystkim dobre samopoczucie na co dzień i cieszenie się obecnością innych ludzi.

Choroba nie trwa wiecznie i należy wierzyć, że na pewno niedługo będzie lepiej. Bardzo ważne jest abyśmy mówili o chorobach psychicznych, oswajali innych z tym, że jest to taka sama choroba jak każda inna i można ją wyleczyć oraz wrócić do normalnego życia. – powiedziała Krystyna Matyjasek, asystent zdrowienia.

Prezentowana była także twórczości osób po przebytych kryzysach psychicznych oraz wystawa rękodzieła z ośrodków zajmujących się leczeniem i wsparciem osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego:
– Środowiskowego Domu Samopomocy „Ostoja”,
– Środowiskowego Domu Samopomocy Czeladź
– Środowiskowego Domu Samopomocy Janów
– Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Śląskim Stowarzyszeniu „Ad Vitam Dignam”
– Wojewódzkiej Poradni Zdrowia Psychicznego
– Centrum „Rehabilis” Sp. z o. o. zajmującego się promocją zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,

Tekst i fot. em

Data publikacji: 12.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również