5 mln zł zebrały siostry dominikanki na nowy dom dla niepełnosprawnych

5 mln zł zebrały siostry dominikanki na nowy dom dla niepełnosprawnych

W trakcie tegorocznych wakacji nastąpi przeprowadzka z dotychczasowej siedziby do nowego Domu Chłopaków dla 56 chłopców i mężczyzn z niepełnosprawnością w wieku od 2 do 65 lat z różnym stopniem upośledzenia, podopiecznych 14 sióstr dominikanek z Broniszewic k. Pleszewa.

Dotychczasowa siedziba w XIX-wiecznym pałacyku w Broniszewicach nie spełniała wymaganych przepisów przeciwpożarowych. Jednocześnie konserwator zabytków nie zgodziła się na jego przebudowę i dostosowanie do wymagań, co groziło zamknięciem placówki i przeprowadzeniem podopiecznych do innych miejsc. Siostry postanowiły zadziałać i zrobić wszystko by chłopcy nie stracili domu.

W ciągu trzech lat zebrały 5 mln złotych. Pierwszy milion uzbierano na portalu społecznościowym, za te pieniądze kupiono w sąsiedztwie dotychczasowej siedziby 4 tys. mkw gruntu. Następnie w kwietniu 2017 roku siostry umieściły w sieci filmik z podpisem „Dziś światowy dzień pingwina. Przyjmujemy życzenia. Zamiast kwiatków i bombonierek przyjmujemy cegiełki na www.domchlopakow.pl”, przedsięwzięcie to okazało się spektakularnym sukcesem i przyniosło kolejne środki. Zbiórkę wsparło łącznie 7 tys. darczyńców.

Obecnie trwa drugi etap zbiórki, by w nowo wybudowanym domu można było wykończyć wnętrza, wyposażyć cztery odrębne mieszkania, liczące łącznie 30 pokojów, wykończyć pomieszczenia rehabilitacyjne i je wyposażyć.

kat
Data publikacji: 12.01.2018 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również