825 świadczeń z ustawy „Za życiem”

825 świadczeń z ustawy „Za życiem"

W odpowiedzi na poselską interpelację w sprawie wdrażania ustawy „Za życiem" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz przedstawił informacje o środkach finansowych jakie przekazano na świadczenia z tytułu urodzenia dziecka z ciężkim upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą.

Środki na ten cel są zagwarantowane w budżetach wojewodów i rezerwie celowej. Gminy, które
mają obowiązek wypłaty świadczenia, zgłaszają zapotrzebowanie do wojewodów, w przypadku niedostatecznych środków w budżetach wojewodów zostaną uruchomione rezerwy celowe.

W pierwszym kwartale 2017 r. wypłacono 825 jednorazowych świadczeń w wysokości 4 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka z ciężkim upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą. Najwięcej w woj. mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim – na kwotę 3,4 mln zł (w tym ponad 100 tys. zł stanowiły koszty obsługi).

Wiceminister poinformował także, że w związku z realizacją programu „Za życiem” trwają prace nad nowelizacją niektórych ustaw m.in. dotyczącą wsparcia osób z niepełnosprawnościami przez tworzenie mieszkań chronionych, wsparcia opiekunów osób z niepełnosprawnościami w realizacji codziennych obowiązków, a także wsparcia uczennic w ciąży oraz zapewnienia zwiększonej liczby zajęć wczesnego wspomagania dzieci a także skoordynowanie pomocy na terenie powiatów.

Nowa ustawa ma wejść w życie w lipcu 2017 r.

kat
Data publikacji: 30.06.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również