Aktywni diabetycy stawiają na dłuższe życie z cukrzycą

Aktywni diabetycy stawiają na dłuższe życie z cukrzycą

14 listopada z okazji Światowego Dnia Cukrzycy w centrum Warszawy odbył się bieg edukacyjny Teamu „Aktywni z cukrzycą", w którym wzięły udział gwiazdy, aktywni diabetycy i wolontariusze.

Organizatorzy akcji zachęcali warszawskich przechodniów do wspólnego treningu na bieżniach. Do wyścigu z przedstawicielami Teamu „Aktywni z cukrzycą” mógł stanąć każdy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję porozmawiać z edukatorami diabetologicznymi, zapoznać się z materiałami edukacyjnymi na temat choroby oraz dowiedzieć się jak żyć aktywnie z cukrzycą.

W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, podczas której występuje wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z cukrzycą. Nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana choroba wiąże się z uszkodzeniem czynności narządów, przede wszystkim oczu, nerek, serca oraz naczyń krwionośnych. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. utrata wzroku (retinopatia cukrzycowa) i niewydolność nerek (nefropatia), ale także zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe.

Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą. Około 80 proc. tej populacji stanowią chorzy na cukrzycę typu 2, która coraz częściej dotyka zarówno ludzi młodych jaki i dzieci.
– Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Dzięki jej prawidłowej kontroli i leczeniu pacjent może osiągnąć nie tylko satysfakcjonującą jakość swojego życia, lecz przede wszystkim uniknąć bardzo poważnych, groźnych dla życia powikłań.. U zdrowych osób, z kolei, regularna kontrola poziomu glukozy we krwi, dobrze zbilansowana dieta oraz aktywny styl życia pomogą zapobiec rozwinięciu się cukrzycy typu 2, na którą zapadalność lawinowo rośnie – mówi dr hab. n. med. Janusz Krzymień z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Team „Aktywni z cukrzycą” składa się ze sportowców-amatorów, którzy na co dzień udowadniają, że prawidłowa terapia cukrzycy oraz prozdrowotny styl życia to recepta na dłuższe życie z cukrzycą. Aktywni diabetycy, pomimo choroby, inspirują innych pacjentów do aktywnego życia społecznego i zawodowego. „Aktywni” wierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet dla cukrzyka! Poprzez swoje działania starają się pokazywać, że choroba nie musi być przeszkodą w realizacji życiowych pasji.

– Stale szukam nowych wyzwań. Każdego dnia udowadniam, że dobra organizacja i silna motywacja pomagają. Cukrzyca nie musi stanowić przeszkody w realizacji zamierzeń – mówi Eugeniusz Śnieżko, pomysłodawca „Aktywnych z cukrzycą”. – Dla całego naszego zespołu cukrzyca jest najlepszym motywatorem. Stworzyliśmy unikatową grupę sportowców-amatorów diabetyków, którzy pokazują innym, że jedyne ograniczenia to te, które sami tworzymy w naszej głowie – dodaje.

Akcja Teamu „Aktywni z cukrzycą” została zorganizowana w ramach kampanii edukacyjnej pt. „Dłuższe życie z cukrzycą”, zainaugurowanej przez firmę Boehringer Ingelheim w Światowym Dniu Cukrzycy. Kampania, realizowana na rzecz podnoszenia świadomości cukrzycy i zagrożeń związanych z tą chorobą, zwraca uwagę na znaczenie powszechnej edukacji diabetologicznej zarówno w obszarze profilaktyki cukrzycy jak i życia z chorobą. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na edukację społeczną w zakresie cukrzycy typu 2, w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” będą prowadzone ogólnopolskie działania edukacyjne i akcje świadomościowe skierowane zarówno do diabetyków jak i osób zdrowych z różnych grup wiekowych. Zaplanowano także publikację profilowanych wydawnictw edukacyjnych. Zwiększanie społecznej świadomości zagrożenia cukrzycą, problemów, jakie niesie ona ze sobą oraz promowanie nawyku badania poziomu glukozy we krwi, daje możliwość wcześniejszego rozpoznania choroby i uniknięcia jej groźnych dla zdrowia powikłań.

pr

Data publikacji: 14.11.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również