Asystent pokona niepełnosprawność

Asystent pokona niepełnosprawność

W środę 18 marca w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się międzynarodowe seminarium poświęcone europejskim doświadczeniom we wdrażaniu asystentury jako formy wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Wzięli w nim udział goście z Danii oraz Niemiec, prowadzący podmioty wyspecjalizowane w świadczeniu tzw. usług family relief – short brake, czyli asystenckich usług przerwy regeneracyjnej dla rodzin z niepełnosprawnymi osobami zależnymi – z duńskiego Granbohus we Fredeborgu (wiodąca placówka w światowej sieci instytucji świadczących tego rodzaju usługi) i niemieckiego ośrodka Czerwonego Krzyża z Wolfenbuttel.

Metoda „short break” z punktu widzenia usług, które są dostępne w Polsce, to nowatorskie rozwiązanie. Jest ukierunkowane bardziej na otoczenie osób niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby poza aktywizacją samych niepełnoprawnych odciążyć także osoby, które wspierają ich na co dzień, dać im możliwość koniecznej regeneracji, stąd inna nazwa metody – „respite break”. Czasem trzeba kilku godzin na załatwienie koniecznych, codziennych spraw, czasem trzeba kilku dni na zregenerowanie sił do dalszej opieki nad bliskim. To wsparcie pomaga w wydłużeniu opieki w domu rodzinnym a nie w domu pomocy. Ponadto, dzięki wsparciu zewnętrznych asystentów zachodzą konstruktywne zmiany w całym otoczeniu osoby z niepełnosprawnością. Według ISBA (międzynarodowa organizacja usług wspierających) tylko 20 proc. usług asystenckich jest świadczonych przez specjalistów różnego typu, natomiast 80 proc. przez rodzinę i bliskich.

Na katowickim seminarium zaprezentowano również krajowe pilotażowe działania tego typu realizowane na Śląsku przez Stowarzyszenie Teatr Grodzki z Bielska-Białej i Fundację „Imago” z Wrocławia.
Gościem seminarium był poseł z niepełnosprawnością do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, który mówił: – Od kiedy zostałem eurodeputowanym w Parlamencie Europejskim stworzono nową funkcję – asystenta osoby z niepełnosprawnością. Tam, podobnie jak w większości krajów Unii zrozumiano, że jest to podstawowa forma wsparcia osób niesamodzielnych w umożliwieniu im edukacji, pracy, czy aktywności społecznej – i to działa! Nawet ci najmniej sprawni przechodzą z zasiłków na własne utrzymanie.
W Polsce prawie cała kwota na wsparcie zawodowe osób niepełnosprawnych – kontynuował Marek Plura – wspiera tak na prawdę przedsiębiorców, którzy zechcą ich zatrudnić – i to nie działa, bo bezrobocie wśród niepełnosprawnych mamy jedno z największych w Unii. To jednak już niedługo zyska szansę na pozytywną zmianę, ponieważ powstał projekt rozporządzenia pozwalającego samorządom na opłacanie asystentów ze środków PFRON, a ja zachęcam samorządy by wykorzystywały do tego także środki unijne i bardzo się cieszę, że to właśnie na Śląsku jesteśmy tak dobrze do tego przygotowani.

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 25.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również