Badania mózgu mogą się przyczynić do rewolucji w psychiatrii

Badania mózgu mogą się przyczynić do rewolucji w psychiatrii

Dzięki badaniom mózgu za pomocą bardzo zaawansowanej technologicznie aparatury istnieje duża szansa na rewolucję w psychiatrii. O nowych trendach w badaniu mózgu opowiada PAP prof. Włodzisław Duch z Laboratorium Neurokognitywnego UMK w Toruniu.

Jak powiedział w rozmowie z PAP prof. Włodzisław Duch, mózg jest najbardziej złożonym obiektem w znanym nam wszechświecie. – Zawiera prawie 100 miliardów neuronów i 100 tys. miliardów połączeń. To jest niesłychanie dużo i w tych połączeniach, i w tej strukturze mózgu, zawarta jest informacja o tym, jaki jest świat i co można w tym świecie zrobić, jak go postrzegać i rozumieć – dodał.

Naukowiec wskazał kilka aktualnych trendów w badaniach nad mózgiem. – To, co w tej chwili robimy, to poszukiwanie funkcjonalnych zależności pomiędzy strukturami mózgu za pomocą bardzo skomplikowanych urządzeń, takich jak rezonans magnetyczny. Z ich pomocą jesteśmy w stanie dostrzec, które obszary mózgu ze sobą współpracują, jak przesyłają informacje między sobą. Jest duża szansa, że część z tych badań spowoduje, że wkrótce dojdzie do rewolucji w psychiatrii – powiedział. Naukowcy coraz lepiej rozumieją bowiem, co powoduje poszczególne zaburzenia przepływu informacji w mózgu i gdzie mają one miejsce – podkreślił.

Według niego jednym z ważnych trendów w badaniach światowych jest próba opisu tego, jak działa mózg – od zupełnych podstaw, czyli od poziomu genetyki oraz budowy komórek. – Chcemy poznać, jak komórki ze sobą współpracują i jak ta współpraca następnie powoduje, że my coś rozumiemy, postrzegamy, przetwarzamy – opowiadał.

Drugi trend to badanie bioelektrycznej aktywności mózgu. – Ona jest związana z tym, że różne neurony, czy różne obszary mózgu wzajemnie przesyłają do siebie informacje, więc chcemy zobaczyć, jak są ze sobą połączone – powiedział. Dodał, że bardzo rozwinęła się nowa gałąź wiedzy – konektomika. Zajmuje się ona badaniem tego, w jaki sposób mózg jest połączony i jak jest przesyłana informacja w jego wnętrzu.

Prof. Duch przyznał, że jeszcze kilka lat temu miał w czasie badania mózgu “poczucie pewnej tajemnicy”. – Takiej, że wiele rzeczy nie rozumiemy. Ale teraz trudno mi znaleźć taką sytuację eksperymentalną, dla której nie znalazłbym przynajmniej modelu jej wyjaśnienia takiego, który tłumaczyłby na przykład nietypowe zachowanie – zaznaczył. – Z jednej strony jest nadal wiele rzeczy, których nie rozumiemy, np. jak działa pamięć czy różnego rodzaju procesy poznawcze. Z drugiej strony stworzyliśmy modele prawie wszystkich takich procesów, czyli możemy sobie wyobrazić, jak one przebiegają – mówił prof. Duch.(PAP)

Szymon Zdziebłowski, fot. freeimages.com

Data publikacji: 29.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również