Badanie pacjentów po 60. roku życia nie musi być wyłącznie w formie wizyty wyjazdowej

Obowiązek badania pacjentów po 60. roku życia nie musi tylko i wyłącznie odbywać się w formie wizyty wyjazdowej. Potrzebna jest dobra wola i organizacja pracy – powiedział 24 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia przekazało 24 stycznia do opublikowania rozporządzenie, na którego mocy pacjentów powyżej 60 lat, skierowanych do odbycia izolacji z powodu COVID-19, ma zbadać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Badanie ma nastąpić w ciągu 48 godzin. Badanie fizykalne pacjenta, zależnie od stanu klinicznego, może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej w miejscu pobytu pacjenta.

Niedzielski był pytany na konferencji prasowej o obawy lekarzy rodzinnych, że z uwagi na obowiązek wyjazdów, aby zbadać osoby powyżej 60 lat będzie im brakowało czasu, aby zająć się np. przewlekle chorymi pacjentami.

Minister zdrowia powiedział, że tutaj „trzeba zderzyć dwie perspektywy”, czyli jak mówił nie tylko perspektywę lekarzy rodzinnych, ale też perspektywę pacjentów i perspektywę wyników śmiertelności w grupie powyżej 60 lat.

Podkreślił, że w tej grupie ryzyko zgonu lub ciężkiego przechorowania jest największe. – I ta pomoc lekarska musi być udzielana stosunkowo wcześniej i stąd jest obowiązek (badania) – podkreślił Niedzielski.

– Ten obowiązek wynika m.in. z tego, że pojawiało się z jednej strony wiele skarg zarówno u rzecznika praw pacjenta jak i w NFZ na to, że jest ograniczona dostępność do możliwości fizykalnego badania, a z drugiej strony mam przykłady lekarzy, którzy właśnie w taki profesjonalny sposób ratowali pacjentów przed pójściem do szpitala – powiedział szef MZ.

Zaznaczył przy tym, że przyjęcie pacjenta nie musi wyglądać tylko i wyłącznie w ten sposób, że to wymaga wizyty wyjazdowej. – To jest kwestia organizacji pracy, można to robić np. po godzinie 18.00, bo do tej godziny na ogół funkcjonują POZ-y i wtedy przyjmować pacjentów. To naprawdę jest potrzebna dobra wola i organizacja pracy – powiedział Niedzielski.

Pacjenci powyżej 60. roku życia, skierowani do odbycia izolacji w warunkach domowych przed wejścia w życie rozporządzenia, odbywają ją na dotychczasowy zasadach.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że ze względu na przewidywany znaczny wzrost zakażeń nowym wariantem wirusa SARS-CoV-2 istnieje konieczność zwiększenia poziomu zabezpieczenia opieki przedszpitalnej populacji pacjentów powyżej 60 lat, zakażonych lub podejrzanych o zakażenie, u których ze względu na częstość występowania chorób współistniejących przebieg zakażenia może mieć niekorzystny przebieg. (PAP)

Karol Kostrzewa, Anna Jowsa, fot. pexels.com

Data publikacji: 24.01.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również