Będzie polski lek na raka jajnika?

Polscy naukowcy opracowują lek, który może być skuteczny w leczeniu raka jajnika i w dodatku wykazujący mniej działań niepożądanych niż obecnie stosowane preparaty – informuje 31 marca „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w „Rz”, polski kandydat na lek onkologiczny w leczeniu raka jajnika PolEpi otrzymał pozytywne wyniki badań ex vivo odpowiedzi przeciwnowotworowej. Oznacza to – jak tłumaczy gazeta – że może zostać skierowany do badań efektywności w modelu zwierzęcym.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że pozytywne opinie o leku znalazły się w badaniach przeprowadzonych przez ośrodek badawczy nad terapiami onkologicznymi Champions Oncology Inc.

„W ramach badań nad PolEpi sprawdzamy możliwość skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia onkologicznego niż obecnie stosowane terapie. Naszym celem jest opracowanie technologii, która umożliwi dostarczenie większej ilości substancji czynnej do komórek nowotworowych, a jednocześnie pozwoli ograniczyć działania niepożądane terapii. Odpowiedzią na te wyzwania ma być właśnie PolEpi” – podkreśla, cytowany przez gazetę, prof. Tomasz Ciach, naukowiec i wynalazca nowego leku.

„Wyniki badań prowadzonych przez Champions Oncology Inc., w połączeniu z wynikami badań tolerancji pozwalają stwierdzić, że w porównaniu ze stosowanym m.in. w leczeniu raka jajnika chlorowodorkiem epirubicyny PolEpi ma potencjał do bardziej efektywnego hamowania wzrostu nowotworów przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych – tłumaczy prof. Tomasz Ciach.

W czwartkowym artykule wskazano, że jednym z problemów stosowanych obecnie leków w chemioterapii jest silny negatywny wpływ leków również na komórki zdrowe.

„Technologia, która pozwoli dostarczać substancję czynną bezpośrednio do komórek nowotworowych, może przyczynić się do znacznego ograniczenia toksyczności leczenia i poprawy jego efektywności” – podkreślono.

Gazeta przypomina, że rak jajnika to drugi co do częstotliwości występowania nowotwór kobiecych narządów rozrodczych i piąty najpowszechniejszy rak u kobiet.(PAP)

kkr/ mark/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 31.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również