Bez audio i video, czyli świat głuchoniewidomych

W Polsce żyje ok. 7 tys. osób głuchoniewidomych. Polskie ustawodawstwo formalnie jednak nie uznaje istnienia osób z tą niepełnosprawnością. Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wymienia dwa oddzielne kody dla uszkodzenia wzroku lub uszkodzenia słuchu.

Prowadzi to do znaczących utrudnień, których na co dzień doświadczają te osoby, nie mogą one bowiem kompensować ubytków wzorku słuchem i na odwrót, co starannie wyjaśniał Grzegorz Kozłowski, przewodniczący TPG.

W ramach konferencji „Bez audio i video? Poznaj świat osób głuchoniewidomych”, która odbyła się 30 września br. w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, zaprezentowano m.in. „Salę doświadczalną świata osób głuchoniewidomych” oraz Centrum Informacji o osobach głuchoniewidomych. Za pomocą symulatorów można było doświadczyć w jaki sposób osoby z tą złożoną niepełnosprawnością postrzegają świat. A także nauczyć się dotykowego alfabetu Lorma, czy obejrzeć przedmioty, które ułatwiają codzienne funkcjonowania osobom głuchoniewidomym.

Konferencja była okazją do zaprezentowania wspólnego przedsięwzięcia realizowanego przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomych i PFRON „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce”. Projekt jest współfinansowany przez UE w ramach EFS, będzie on realizowany do końca 2012 r.

600 osób głuchoniewidomych z całej Polski może skorzystać z kompleksowego, bezpłatnego i konkretnego wsparcia. W ramach realizowanego projektu w ciągu roku pracę znalazło 90 osób głuchoniewidomych, aż 70 proc. na otwartym rynku. Praca dała tym osobom poczucie wartości, wiarę w swoje siły i usamodzielnie się. Pracodawcy zaś mimo początkowych oporów w zatrudnianiu tych osób podkreślają ich obowiązkowość i oddanie pracy.

Konferencja miała na celu w sposób atrakcyjny, multimedialny i interaktywny popularyzować zagadnienia głuchoślepoty, a także zachęcić do włączenia się w poszukiwanie osób głuchoniewidomych i zachęcanie ich do aktywności zawodowej, m.in. przez udział w realizowanym projekcie.

Więcej informacji o projekcie: www.mojapraca.org.pl .

Zobacz galerię…

Info i fot.: Tara

 

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również