Centrum Seniora otwarto w Katowicach

Zajęcia animacyjne, terapeutyczne, informacje o życiu miasta – to wszystko czeka na starszych mieszkańców Katowic w otwartym 6 marca Katowickim Centrum Seniora. Inwestycja powstała w kamienicy w śródmieściu kosztem blisko 0,5 mln zł.

– Zmiany demograficzne w całej Polsce to fakt. Nasze społeczeństwo się starzeje i dotyczy to także Katowic. To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal odgrywali aktywną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas. Dlatego w ostatnich latach podejmujemy coraz większe wysiłki, by działać na rzecz seniorów. Naszym głównym celem jest zaktywizowanie osób starszych. Chcemy, by seniorzy wychodzili z domów – stąd decyzja o stworzeniu przestrzeni dla nich. Katowickie Centrum Seniora już dziś jest miejscem spotkań – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

W nowej placówce można spędzić swój wolny czas np. na warsztatach rękodzieła, kulinarnych oraz szkoleniach. Ponadto Centrum będzie pełniło funkcję punktu informacyjnego dla seniorów, gdzie będzie można uzyskać ważne informacje z życia miasta. Prowadzenie Centrum zostało powierzone Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej, która na realizację zadania otrzymała dotację wysokości 197,5 tys. zł. W ramach działań uruchomiła klub seniora, który czynny jest od poniedziałku do piątku, gdzie seniorzy, czyli osoby 60+ mogą skorzystać z codziennych spotkań przy kawie i herbacie, zajęć animacyjnych i terapeutycznych, a także organizowanych wyjść i wyjazdów.

Lokal o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych przy ul. Słowackiego 27 został wyremontowany i dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Remont oraz wyposażenie centrum kosztowało 549 tys. zł, w tym dofinansowanie z budżetu państwa to 150 tys. zł.

To kolejna inicjatywa na rzecz seniorów w Katowicach, gdzie przyjęto swego czasu Miejski Program „Katowicki Senior w Mieście” na lata 2016-2021. Biesiady dla Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, czy Katowicki Dzień Seniora cieszą się dużym powodzeniem. Od kilku tygodni w Katowicach seniorzy mogą również korzystać z usługi „złotej rączki” i infolinii zwanej srebrnym telefonem – tu również zainteresowanie jest spore.

Jak informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka, wezwania dotyczą przede wszystkim drobnych prac, takich jak cieknący kran, przycięcie listwy podłogowej czy wymiana zamka. Podczas każdej wizyty „Pan Złota Rączka” zostawia pakiet informacji na temat miejskiej oferty dla seniorów. (PAP)

Anna Gumułka, fot. freepik.com

Data publikacji: 06.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również