Chirurgiczne leczenie otyłości u dzieci wykonano nową metodą

Operację bariatryczną metodą gastric bypass przeprowadzili lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD). To pierwszy w Polsce zabieg chirurgicznego leczenia otyłości u dzieci wykonany tą techniką w polskim ośrodku pediatrycznym – podał we wtorek szpital.

Z informacji rzecznika GCZD Wojciecha Gumułki wynika, że metoda gastric bypass w operacji bariatrycznej polega na zespoleniu żołądka z jelitem cienkim z pominięciem dwunastnicy i części jelita cienkiego. Pokarm trafia bezpośrednio do jelita cienkiego, omijając dwunastnicę i około 150 cm jelita czczego, dzięki czemu skracany jest czas trawienia i wchłaniania. W rezultacie pacjent chudnie.

Metoda ta została wdrożona w Stanach Zjednoczonych, coraz częściej jest też stosowana w Europie. Jej zaletą jest duża skuteczność w zakresie utraty kilogramów przez pacjenta. Przy dobrej kwalifikacji do zabiegu, właściwej technice operacji i odpowiednim prowadzeniu pacjenta po zabiegu, metoda pozwala na uniknięcie powikłań. Pacjent wymaga jednak dłuższej opieki pooperacyjnej i częstszych wizyt kontrolnych.

Jak wyjaśnił cytowany przez Gumułkę szef oddziału chirurgii i urologii GCZD prof. Tomasz Koszutski, obecnie większość zabiegów bariatrycznych wykonywanych u dzieci to resekcje rękawowe.

„Takie zabiegi standardowo wykonujemy też w GCZD. Zabieg typu gastric bypass traktujemy jako operację drugiego rzutu. Będzie wykonywana, jeśli u pacjenta, który przeszedł resekcję rękawową, zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu” – wskazał specjalista.

Tak było w przypadku pacjentki, która w 2018 r. w wieku 13 lat roku przeszła po raz pierwszy w GCZD zabieg zmniejszenia żołądka techniką resekcji rękawowej, ważąc przed zabiegiem 135 kg.

„Początkowo odnotowaliśmy u niej prawidłowy spadek masy ciała. Dziewczyna w sumie straciła na wadze ok. 40 kg. Później jednak wróciła do złych nawyków żywieniowych. Zaniedbywała też wizyty kontrolne. W efekcie wróciła do swojej wagi sprzed operacji” – wskazała chirurg dziecięcy w GCZD dr Dominika Krakowczyk.

„To jedyny taki przypadek, że pacjentka po operacji bariatrycznej w GCZD wróciła do wagi sprzed zabiegu. Utrzymały się jednak inne efekty tamtej operacji. Przed pierwszą operacją pacjentka miała nadciśnienie i cukrzycę. I te schorzenia się wycofały bez leków kardiologicznych czy diabetologicznych. To niewątpliwy sukces tamtej operacji, bez względu na kilogramy, które wróciły” – oceniła Krakowczyk.

Prof. Koszutski wskazał na wątpliwości lekarzy przed drugim zabiegiem, czy tym razem pacjentka będzie w stanie przestrzegać reguł dotyczących diety i trybu życia.

„Jednak to właśnie ze strony pacjentki była bardzo duża presja na wznowienie leczenia. Została więc ponownie poddana bardzo staranniej kwalifikacji do zabiegu. Zintensyfikowaliśmy u niej opiekę psychologiczną, jej stan emocjonalny się ustabilizował” – wyjaśnił Koszutski.

Zabieg odbył się w połowie lutego br. Była to pierwsza operacja bariatryczną metodą gastric bypass wykonana w polskim ośrodku pediatrycznym. Pacjentka opuściła już szpital, regularnie pojawia się na badaniach kontrolnych. Obecnie utrata wagi wynosi u niej 8 kg.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest jednym z dwóch polskich szpitali, w których wykonywane są operacje bariatryczne u pacjentów poniżej 18. roku życia. Pierwszą taką operację wykonano w GCZD w 2016 r. Od tego czasu zoperowano tam bariatrycznie 34 młodych ludzi. W kolejce do zabiegu jest następnych kilkanaście osób.

Do operacji są kwalifikowani pacjenci, u których wskaźnik BMI przekracza 40 lub 35 i jednocześnie występują u nich choroby powodowane przez otyłość. GCZD obejmuje takich pacjentów kompleksowym wsparciem. Nad kwalifikacją i przygotowaniem do zabiegu, a także opieką po operacji czuwa interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą endokrynolodzy, chirurdzy, dietetycy, psycholodzy oraz rehabilitanci.

„Właśnie taki zestaw ekspertów daje największa szanse na właściwą opiekę nad pacjentem i sukces całego leczenia. W każdym przypadku decyzja o operacji jest podejmowana właśnie w oparciu o opinię tego zespołu” – zaznaczyła prof. Aneta Gawlik, kierująca oddziałem endokrynologii i pediatrii GCZD oraz działającą tam poradnią leczenia otyłości dzieci i młodzieży.

„Rozważamy wszystkie argumenty za i przeciw. Po zabiegu zmniejszania żołądka wymagana jest ścisła współpraca z pacjentem i jego rodziną. Wsparcie to dotyczy nie tylko przygotowania, ale także pomocy w wytrwaniu w zmianie stylu życia po operacji. Transformacja ta wiąże się przede wszystkim ze zmianami przyjmowania pokarmów. Każde dziecko i rodzic musi sobie zdawać sprawę z konieczności zmiany nawyków żywieniowych do końca życia” – zastrzegła prof. Gawlik.

Operacje bariatryczne w GCZD wykonywane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pierwszym krokiem do zakwalifikowania do zabiegów jest konsultacja w poradni leczenia otyłości dzieci i młodzieży GCZD. Skierowanie do tej poradni wystawia lekarz rodzinny lub pediatra.(PAP)

Mateusz Babak, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również