Cukrzyca i jej powikłania to epidemia XXI wieku

Cukrzyca i jej powikłania to epidemia XXI wieku

Cukrzyca jest w tej chwili jednym z największych problemów współczesnej medycyny i wyzwaniem dla służby zdrowia - podkreśliła 11 kwietnia, w Poznaniu diabetolog, prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz. Obecnie na cukrzycę choruje na świecie ponad 300 mln. osób.

– Cukrzyca, to choroba, którą już pod koniec XX wieku uważano za epidemię. Obecnie już wiemy, że to także epidemia XXI wieku. Mówiąc o chorobowości w Polsce, to na podstawie danych NFZ, które są najbardziej wiarygodne, wiemy, że wynosi ona 5,2 proc. naszej populacji – mówiła naj konferencji prasowej prof. Bandurska-Stankiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Jak dodała, liczba chorych stopniowo wzrasta.

– Jest to związane z paroma czynnikami. Przede wszystkim z urbanizacją życia, zmianą stylu życia, siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej i złym odżywianiem. W krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Niemcy, Wielka Brytania to z kolei jest starzenie się społeczeństw. Wiemy, że zachorowalność na cukrzycę rośnie wraz z wiekiem, zwłaszcza na cukrzycę typu II – powiedziała.

Podczas konferencji zaznaczono, że cukrzyca nie jest tylko chorobą metaboliczną, czyli schorzeniem ogólnym, ale ma też ogromny wpływ na inne narządy, w tym na wzrok. Zdaniem ekspertów, powikłania oczne cukrzycy mogą być bardzo poważne i prowadzić do tzw. praktycznej ślepoty, czyli takiego upośledzenia widzenia, które nie pozwala na wykonywanie pracy i samodzielne funkcjonowanie.

Jak podkreślono, w 2000 roku osób chorych na cukrzycę na świecie było ok. 150 mln. Według szacunków – do roku 2035 będzie to już 600 mln. chorych.

– Cukrzyca nie boli. Wczesne powikłania także nie. Pacjent na początku dobrze widzi, natomiast już u tych pacjentów rozwijają się tzw. przewlekłe naczyniowe powikłania cukrzycy, które możemy podzielić na makro i mikronaczyniowe. Makronaczyniowe to niestety choroba naczyniowa mózgu, czyli najczęściej udar. Jest to też choroba wieńcowa, czyli zawał serca i oczywiście choroby naczyniowe kończyn dolnych, które mogą się zakończyć amputacją – powiedziała prof. Bandurska-Stankiewicz.

Wśród powikłań mikronaczyniowych największą grupę stanowią powikłania związane ze schyłkową niewydolnością nerek.

– Mówimy już o naprawdę masowo, epidemiologicznie narastającej liczbie chorych na cukrzycę (…). Problemów cukrzycowych w oku jest wiele, m.in. zaćma, czyli zmętnienie soczewki, mogą być wady wzroku, ale one mają mniejsze znaczenie. Najpoważniejszym z powikłań, które nieleczone prowadzi do ślepoty, jest retinopatia cukrzycowa – powiedział okulista, prezes fundacji Okulistyka 21 prof. Andrzej Grzybowski.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, w 2012 roku ok. 1,5 miliona zgonów było bezpośrednio spowodowanych cukrzycą. WHO przewiduje, że cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci w roku 2030.

11 kwietnia w Poznaniu odbyła się też konferencja naukowa w ramach międzynarodowego projektu „Retinopatia cukrzycowa – polsko-islandzka debata okulistów”. Podczas spotkania eksperci z dziedziny diabetologii i okulistyki dyskutowali m.in. o sposobach wczesnej diagnostyki retinopatii cukrzycowej.
ajw/ pz/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Data publikacji: 12.04.2016

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również