Depresja powiązana z chorobami układu trawiennego

Pacjenci skarżący się na dolegliwości jelitowe, u których zdiagnozowano depresję, mogą w przyszłości zapaść na choroby związane z układem trawiennym takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego – wynika z nowych badań.

Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego i innych londyńskich uczelni przyjrzeli się danym 15 tysięcy osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna, określanymi łącznie jako nieswoiste zapalenie jelit lub IBD (z ang. Inflammatory Bowel Disease), aby sprawdzić, czy istnieje zależność pomiędzy chorobami jelit i ryzykiem zachorowania na depresję.

Analiza wyników wykazała, że osoby, które zgłaszały problemy żołądkowo – jelitowe zanim zdiagnozowano u nich depresję, były średnio o 40 proc. bardziej narażone na rozwój IBD w porównaniu z osobami, u których depresja nie wystąpiła.

Okazało się też, że średnio 9 lat przed zdiagnozowaniem u badanych chorób jelitowych np. Leśniowskiego-Crohna, wystąpiła u nich depresja. Z kolei u osób, które nie skarżyły się na problemy żołądkowo-jelitowe, ale chorowały na depresję, nie zdiagnozowano IBD.

IBD może powodować ból brzucha, biegunkę lub krwawienie z odbytu. Wiele osób żyje z tymi objawami przez lata, zanim zostaną zdiagnozowane.

Badanie sugeruje, że sama depresja nie jest czynnikiem ryzyka rozwoju nieswoistego zapalenia jelit, jednak osoby z depresją i wcześniejszymi objawami żołądkowo-jelitowymi mogą być bardziej narażone na chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Autor badania, dr Jonathan Blackwell z Imperial’s School of Public Health w Londynie (Wielka Brytania) twierdzi, że związek między depresją a nieswoistym zapaleniem jelit nadal jest nie do końca jasny, ale prawdopodobnie w wyniku objawów żołądkowo-jelitowych, doświadczanych przed zdiagnozowaniem nieswoistego zapalenia jelit, u niektórych osób może wystąpić depresja.

– Głównym przesłaniem dla lekarzy rodzinnych i klinicystów jest, aby zastanowili się, czy zgłaszane dolegliwości, takie jak uczucie lęku lub przygnębienia w obecności biegunki, bólu brzucha lub krwawienia z odbytu, mają związek z podstawową chorobą, taką jak choroba zapalna jelit, czy może jest jeszcze drugie dno – podsumowuje współautorka badania, profesor Sonia Saxena z Imperial’s School of Public Health.

Źródło: https://gut.bmj.com/content/early/2020/11/08/gutjnl-2020-322308 (PAP)

anl/ ekr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 17.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również