Diety wegetariańska i wegańska zwiększają ryzyko udaru mózgu?

Zaskakujące badania na temat zdrowego odżywiania się opublikowali specjaliści brytyjscy. Na łamach "British Medical Journal" twierdzą, że diety wegetariańska i wegańska zmniejszają ryzyko choroby niedokrwiennej serca, jednak zwiększają zagrożenie udarem mózgu.

Najbardziej korzystna dla zdrowia jest dieta wszechstronna, obejmująca różne produkty spożywcze – twierdzi w komentarzu dr Frankie Phillips z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego (British Dietetic Association).

Specjaliści Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili badania w ramach projektu European Prospective Investigation into Cancer (EPIC-Oxford). Są to jedno z najdłużej trwających badań obserwacyjnych, jakie dotąd przeprowadzono: przez 18 lat analizowano m.in. sposób odżywiania się i stan zdrowia 48 tys. Brytyjczyków. Połowę osób z tej grupy zaczęto badać już w latach 1993-2001. Co druga z nich przyznała, że spożywała mięso, wśród pozostałych było 16 tys. wegetarian i wegan oraz 7,5 tys. tzw. semiwegeterian, czyli tych, którzy dopuszczają spożywanie ryb i owoców morza.

W badanym okresie stwierdzono ponad 2,8 tys. przypadków choroby wieńcowej i ponad 1 tys. udarów mózgu, w tym 300 udarów wywołanych wylewem krwi (większość udarów powodowana jest blokadą naczyń mózgu powodujących jego niedokrwienie).

Zgodnie z oczekiwaniami, osoby spożywające więcej warzyw i owoców były mniej narażone na chorobę wieńcową grożącą zawałem serca. W przypadku semiwegetarian zdarzała się ona o 13 proc. rzadziej, a u wegetarian i wegan – o 22 proc. Jednak wśród wegetarian i wegan o 20 proc. częściej występowały udary mózgu. Jak to wytłumaczyć?

Dr Frankie Phillips w wypowiedzi dla BBC News zwraca uwagę, że przeprowadzone badania są jedynie obserwacyjne, czyli kojarzą pewne wydarzenia, ale nie mówią nic o występującej między nimi zależności przyczynowej. Autorzy badań sugerują, że wegetarianie i weganie narażeni są na zbyt mały poziom witaminy B12 oraz żelaza (żelazo występuje w produktach roślinnych, ale jest na ogół gorzej wchłaniane niż to, które znajduje się w mięsie).

Zdaniem dr. Phillipsa, główny wniosek z tych badań jest taki, że najbardziej korzystna dla zdrowia jest dieta urozmaicona, zwierającego różnego rodzaju produkty spożywcze. Specjalista zwraca jednak uwagę, że ci, którzy jedzą mięso, często wcale nie przestrzegają diety różnorodnej. Jedzą dużo mięsa, ale z warzyw sięgają najczęściej tylko po ziemniaki. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński, fot. pixabay.com

Data publikacji: 06.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również