Do 5 stycznia samorządy mają czas na dołączenie do programu „Senior plus”

Do czwartku 5 stycznia samorządy mają czas na dołączenie do programu „Senior plus edycja 2023” – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Roczny budżet programu wynosi 60 mln zł. To środki na tworzenie i funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla osób starszych.

Celem programu „Senior plus” jest zwiększenie aktywności i uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla osób starszych. Roczny budżet programu to 60 mln zł.

Do 5 stycznia trwa otwarty konkurs ofert w ramach programu „Senior plus edycja 2023”.

„Gminy, powiaty i samorządy województw mogą ubiegać się o dofinansowanie na tworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych. Gorąco do tego zachęcam. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla seniorów, stworzyć dla nich przyjazne i bezpieczne miejsca do aktywnego spędzania czasu” – wskazuje cytowana w komunikacie resortu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program „Senior plus” składa się z dwóch części – modułów.

W module pierwszym dofinansowane będzie tworzenie nowych placówek, które może wynieść maksymalnie 400 tys. zł w przypadku dziennych domów. Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 200 tys. zł dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania.

W module drugim można ubiegać się o dofinansowanie działalności już istniejących placówek (w tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania).

Na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu senior plus można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 zł dofinansowania. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w klubie senior plus może być dofinansowane kwotą do 200 zł miesięcznie.

Program pozwala na dofinansowanie projektów jednorocznych, czyli realizowanych i zakończonych wyłącznie w 2023 r.

Oferty należy składać w wersji elektronicznej w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD), dostępnym na stronie internetowej das.mrips.gov.pl do 5 stycznia 2023 r. do godz. 16.00.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 17 marca 2023 r.(PAP)

Karolina Kropiwiec

Data publikacji: 02.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również