Dolnośląskie: liczne akcje i badania w ramach dnia walki z rakiem

Dolnośląskie: liczne akcje i badania w ramach dnia walki z rakiem

Kilkanaście akcji profilaktycznych i informacyjnych, a przede wszystkim możliwość wykonania badań - oferują w regionie placówki medyczne w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem, który przypada w środę. Mammobusy dojadą do ponad 20 powiatów w regionie.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska, od środy do soboty mammobusy dotrą do ponad dwudziestu dolnośląskich powiatów, w których będą wykonywać badania w 51 miejscowościach.

– Na badania mammograficzne w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi” zapraszamy kobiety w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego w ramach programu – dodała Mierzwińska.
Jak podkreśliła, w 2014 r. podczas 1255 postojów mammobusów w regionie przebadało się prawie 100 tys. kobiet. – 3537 z nich skierowano do dalszej diagnostyki. Mijający rok potwierdził, że mieszkanki Dolnego Śląska coraz chętniej korzystają z bezpłatnych badań mammograficznych. W 2009 roku przebadało się zaledwie 38 proc. kobiet objętych programem – mówiła rzeczniczka.

Mierzwińska poinformowała, że w środę we wszystkich dolnośląskich placówkach NFZ zorganizowane zostaną akcje informacyjne m.in. na temat pakietu onkologicznego, szybkiej ścieżki onkologicznej oraz placówek, które realizują ten pakiet.
W wielu miejscach – także w centrach handlowych – zaplanowano stoiska edukacyjne, gdzie np. specjaliści pokażą na fantomach, jak wykonywać samobadanie piersi.

7 lutego Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu organizuje tzw. białą sobotę. W specjalistycznej przychodni będzie można skorzystać z porady chirurgów onkologów, ginekologa onkologa i wykonać bezpłatne badania m.in. mammografię, USG piersi czy cytologię.

Wrocławska Fundacja Rosa w jednym z wrocławskich centrów handlowych przeprowadzi czterodniową akcję „Rak to nie loteria”, która ma sprawdzić wiedzę nt. chorób onkologicznych i promować zachowania prozdrowotne. (PAP)

ros/ jbr/

Data publikacji: 03.02.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również