Dr Marek Balicki: konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię

Dr Marek Balicki: konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię

Konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży i zwiększenie o 50 proc. dla dorosłych - powiedział PAP dyrektor Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i były minister zdrowia dr Marek Balicki.

Balicki, pytany przez PAP o kondycję psychiatrii dziecięcej podkreślił, że „doszliśmy do ściany” w tym temacie. – Na szczęście od roku pracował zespół w Ministerstwie Zdrowia, który przygotował ramy reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, takiej trójstopniowej opieki. Ten projekt jest dobrze przyjęty przez większość profesjonalistów. Teraz trzeba jak najszybciej rozpocząć jego wdrażanie. Doraźne kłopoty trzeba rozwiązywać doraźnie, ale ważniejsze jest, żebyśmy za trzy lata znowu nie byli w tym samym miejscu, co teraz – wskazał.

Jak mówił, z psychiatrią dzieci i młodzieży oraz z psychiatrią w ogóle „łączy się jeszcze problem finansowania i dyskryminacja tego obszaru wynikająca ze stygmatyzacji tej opieki; jest ona bardzo duża”. – Konieczne jest w krótkim czasie podwojenie nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży i zwiększenie o 50 proc. dla dorosłych. To dopiero da szansę – obok tych reform strukturalnych – na poprawę – ocenił.

Na pytanie, kiedy może nastąpić zwiększenie tych środków, odpowiedział, że „to powinno nastąpić w ciągu 2-3 lat, tak jak te zmiany systemowe będą wdrażane”.

Balicki, który był ministrem zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, mówiąc o psychiatrii dziecięcej powiedział, że wiąże się z tym „rozwiązywanie różnych problemów”. – Sama liczba chorób psychicznych się nie zmienia i to jest w porównaniu do innych problemów niewielki obszar, a to, co się zmienia, to wiele innych spraw, które niekoniecznie są czysto medycznym problemem. Często są to (problemy – PAP) psychologiczne, rodzinne, środowiskowe, szkolne.

Zaznaczył, że „składa się na to wiele czynników, dlatego ten system pomocy powinien być dostosowany do innych potrzeb dzisiaj niż jeszcze 15-20 lat temu oraz konieczne jest scalenie tego, co dzisiaj robią poradnie psychologiczno-pedagogiczne z tym, co robi opieka zdrowotna”. Podkreślił, że to powinien być „jeden zintegrowany system i włączenie szkoły jest jednym z jego istotnych elementów”.

W 28 marca rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zdementował pojawiające się w mediach informacje o zamknięciu psychiatrii Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie.

Zapewniono, że dzieci i młodzież do lat 18 będą nadal leczone w tym samym miejscu i przez tych samych lekarzy.

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego stanowi realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Centra zdrowia psychicznego zapewniają pacjentom opiekę w poradniach, oddziałach dziennych i stacjonarnych. W centrach poza specjalistami mogą także być zatrudniani asystenci zdrowienia – osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego i po odpowiednim przeszkoleniu mogą być wsparciem dla pacjentów i ich bliskich. Program pilotażowy jest realizowany od lipca 2018 r., a jego zakończenie nie może nastąpić później niż do końca czerwca 2021 r. (PAP)

Katarzyna Krzykowska, fot. www.pixabay.com

Data publikacji: 30.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również