Dr Migdał: chcemy pomagać jak najszerszej grupie dzieci z chorobami rzadkimi

Chcemy pomagać jak najszerszej grupie dzieci; po zatwierdzeniu narodowego planu dla chorób rzadkich będziemy mogli wykorzystać nasz potencjał i realizować 40 zadań opisanych przez ministra zdrowia – podkreślił dyrektor Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” dr Marek Migdał.

12 maja szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w narodowym planie chorób rzadkich znalazło się 40 konkretnych zadań i projektów, które są zabudżetowane na ok. 100 mln zł.

Dr Migdał na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia podkreślił, że ma zespół doświadczonych lekarzy, diagnostów.

– Chcemy pomagać jak najszerszej grupie dzieci. (…) Już niedługo, w momencie zatwierdzenia przez premiera narodowego planu dla chorób rzadkich będziemy mogli wykorzystać nasz potencjał i rzeczywiście realizować opisane przez ministra zdrowia 40 zadań, w tym również wprowadzić coś, co jest niezwykle ważne w przypadku chorób rzadkich – prowadzić rejestr w oparciu o odpowiedni system kodowania tych chorób – podkreślił dr Migdał.

Zwracał też uwagę na znaczenie koordynacji leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich np. programami lekowymi. (PAP)

Karol Kostrzewa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 12.05.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również