Dłuższe życie, z mniejszą sprawnością

W świadomości społecznej istnieje przekonanie, że kobiety żyją dłużej. Ma to odzwierciedlenie w rzeczywistości i poparte jest wieloma badaniami. Ale istnieje również druga, mniej pozytywna strona tej sytuacji.

Jak wynika z pracy hiszpańskich naukowców z Agencji Zdrowia Publicznego w Barcelonie, opublikowanej w „Journal of the Women’s Health” u kobiet częściej stwierdza się różny stopień niepełnosprawności. W 2006 r. odsetek mężczyzn z niepełnosprawnością po 65 roku życia oceniono na 30 proc., podczas gdy wśród kobiet wyniósł on 53 proc.

Czynnikiem, który przyczynia się do takich dysproporcji jest fakt, że kobiety w ciągu życia są obciążone podwójną pracą – z jednej strony prowadzenie gospodarstwa domowego, a z drugiej wykonywania pracy zawodowej. – Praca w domu jest mniej satysfakcjonująca i opłacalna niż praca zawodowa, ponadto zwiększa częstość zachorowań na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego lub depresję – wyjaśnia Albert Espelt, badacz z Agencji Zdrowia Publicznego.
Badania dotyczyły łącznie grupy 4244 mieszkańców Barcelony, którzy ukończyli 65 lat. Informacje na temat długości życia oraz kondycji fizycznej kobiet i mężczyzn pochodziły z lat 1992, 2000 i 2006.
Źródło: PAP, oprac. J.K.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również