Emilewicz o Zintegrowanym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu: decyzja polityczna została podjęta

W Poznaniu powstanie Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny – zapewniła 16 września w stolicy Wielkopolski minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak podkreśliła, decyzja polityczna w tym zakresie została podjęta.

W trakcie wizyty w stolicy Wielkopolski, minister Emilewicz wzięła udział w otwarciu Pracowni Medycyny Nuklearnej w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

-T o bardzo ważna inwestycja z kilku powodów – powiedziała. – Po pierwsze, nowotwory złośliwe, jak pokazują statystyki, są drugą najczęstszą przyczyną zgonów mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Ta statystyka jest nieco wyższa, w porównaniu z innymi regionami w Polsce. Dostarczenie możliwości nowoczesnych metod terapii, która w sposób jednoznaczny, w dobrym czasie, zidentyfikuje te komórki, których nie chcielibyśmy mieć, jest bardzo ważna.

– Cieszę się, że mogę dzisiaj towarzyszyć temu przedsięwzięciu, ale tak jak rozmawialiśmy – po raz pierwszy z panem prof. Tykarskim już kilka tygodni temu – także zdaję sobie sprawę, że te kolejne ważne przedsięwzięcia inwestycyjne nie wyczerpują tego najistotniejszego projektu” – podkreśliła minister odnosząc się do kwestii powstania w Poznaniu Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, o którego budowę od lat zabiegają władze Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Emilewicz wskazała: – Chcielibyśmy, aby w ciągu najbliższych lat (ten projekt – PAP) został zrealizowany; to znaczy, aby te nowoczesne pracownie znalazły się w infrastrukturze odpowiedniej, adekwatnej i spełniającej potrzeby zarówno pacjentów, jak i dające pełną możliwość do pracy wybitnemu personelowi medycznemu, który w tym szpitalu pracuje. Cieszę się, że możemy tę dobrą wiadomość mieszkańcom Poznania i Wielkopolski przynieść, bo przypomnijmy, że zasięg oddziaływania szpitala wykracza daleko poza granice Poznania”.

Minister zaznaczyła, że decyzja polityczna w zakresie powstania zintegrowanego szpitala została podjęta. – Zgodnie z planem inwestycyjnym, który przygotowuje szpital kliniczny, (…) to pierwsze środki z budżetu państwa będą niezbędne niewielkie, stosunkowo, z całej tej puli, bo będą to środki na przygotowanie projektu budowlanego w 2020 roku – tłumaczyła.
– Mam nadzieję, że ten plan zostanie przyjęty – bo to jest uchwała Rady Ministrów, przyjmująca wieloletnie plany inwestycyjne – jeszcze w tej kadencji, a co najmniej – i takie zobowiązanie składam – będzie on wpisany do wykazu prac Rady Ministrów – zaznaczyła.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Tykarski podkreślił na konferencji: – Cały czas stawiamy na ten szpital i staramy się go rozwijać dla naszych pacjentów, mimo fatalnych warunków lokalowych, w jakich ten on egzystuje.
Rektor przypomniał, że starania o powstanie zintegrowanego szpitala rozpoczęły się już kilka lat temu i były traktowane jako priorytet dla rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – To, czego brakowało, to skuteczności politycznej w uzyskaniu decyzji w Warszawie, o budowie tego szpitala – podkreślił i wyraził nadzieję, że działania w kierunku powstania zintegrowanego szpitala, dzięki pomocy i zaangażowaniu minister Emilewicz, przyśpieszą.

Centralny Zintegrowany Szpital Kliniczny w Poznaniu ma – według założeń – być nowoczesną placówką, która zastąpi trzy inne szpitale kliniczne funkcjonujące w stolicy Wielkopolski. Łączny, szacunkowy koszt postania takiej placówki, to ok. 500 mln zł. (PAP)

Anna Jowsa, fot. Wikimedia Commons

Data publikacji: 16.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również