Europosłowie: terapią raka piersi powinny zajmować się wyspecjalizowane ośrodki

Europosłowie: terapią raka piersi powinny zajmować się wyspecjalizowane ośrodki

Parlament Europejski z końcem lipca przyjął pisemne oświadczenie, w którym zaleca utworzenie w UE wielodyscyplinarnych jednostek, tzw. Breast Units, specjalizujących się w chorobach piersi - poinformowało Polskie Forum EUROPA DONNA.

Projekt oświadczenia został przyjęty 27 kwietnia 2015 r. i europosłowie mieli trzy miesiące na jego podpisanie. Do 27 lipca tego roku podpis elektroniczny złożyło 394 europosłów, czyli większość członków PE. Oświadczenie zostanie teraz przekazane Komisji Europejskiej i Radzie.

Zgodnie z art. 136 ust. 4 i 5 Regulaminu Parlamentu Europejskiego, jeżeli pod oświadczeniem podpisze się większość posłów do Parlamentu, jest ono publikowane w protokole wraz z nazwiskami sygnatariuszy i przekazywane adresatom, jednak nie jest ono wiążące dla Parlamentu.

Oświadczenie kładzie nacisk na organizację na skalę krajową badań mammograficznych i utworzenie do 2016 r. wielodyscyplinarnych jednostek specjalizujących się w chorobach piersi. . Dzięki niemu mogłyby one zyskać status jednostki Breast Unit. Parlament Europejski apelował o to w kolejnych rezolucjach z 2003 r. i 2006 r. Współautorką Oświadczenia jest polska europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, członkini 10-osobowej grupy inicjatorów projektu.

„Placówki Breast Unit to szansa na skuteczne leczenie według jednakowych standardów wszystkich kobiet w Europie chorych na raka piersi” – twierdzi prezes Polskiego Forum EUROPA DONNA, senator Dorota Czudowska.

Według Czudowskiej, akredytacja taka daje gwarancję, że leczenie we wszystkich certyfikowanych placówkach jest na takim samym poziomie. W Polsce tego rodzaju akredytację, uzyskaną od Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego, mają tylko dwa ośrodki: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii i Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi prof. Tadeusz Pieńkowski podkreśla, że na świecie coraz bardziej preferowane są mniejsze ośrodki onkologiczne położone bliżej miejsca zamieszkania chorego, a nie tylko duże placówki o największym stopniu referencyjności. „Taka rolę małych ośrodków, ale dobrze działających, pełnią Breast Units, których w efekty są stale monitorowane i porównywane z innymi podobnymi placówkami” – dodaje. (PAP)

zbw/ agt/
Data publikacji: 1.08.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również