„Fizjoterapia porusza” – kampania promująca fizjoterapię

"Fizjoterapia porusza" – to hasło przygotowanej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów kampanii promującej fizjoterapię. Pierwsze spoty pojawią się w sieci 12 października. Zostanie też uruchomiony portal dla pacjentów.

– Kampania skierowana jest do wszystkich Polek i Polaków, pacjentów obecnych i przyszłych, aktywnych sportowo i tych, którzy dopiero chcą być aktywni. Bohaterowie naszej kampanii są w różnym wieku, mogą żyć w każdym miejscu w Polsce – poinformowała podczas konferencji rzecznik KIZ Dominika Kowalczyk.

Taki przekaz niosą stworzone na potrzeby kampanii filmy, które w sieci będzie można obejrzeć od 12 października. Ich autorem jest reżyser młodego pokolenia Bartosz Kruhlik. Filmy pokazują, jak fizjoterapia przywraca sprawność pacjentom w różnym wieku: starszej pani, która złamała szyjkę kości udowej, młodej, zabieganej dziewczynie, która narzeka na ból pleców, oraz chłopcu ze skoliozą, który unika zajęć wf., całe dnie przesiadując przed ekranem telewizora lub smartfona.

Częścią kampanii jest też uruchomienie portalu dla pacjentów https://znajdzfizjoterapeute.pl/. -Portal pomoże w znalezieniu specjalisty od konkretnego zaburzenia, konkretnej choroby, do którego czasem trudno było dotrzeć. Po zarejestrowaniu się na portalu będzie można umówić się na wizytę z konkretnym fizjoterapeutą, a poprzez usługę geolokalizacji sprawdzić, gdzie znajduje się jego gabinet – powiedział Artur Koper z Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Według niego kampania ma zachęcić do korzystania z usług fizjoterapeutów na szerszą skalę i edukować w zakresie profilaktyki. Pokazuje, że fizjoterapia jest integralną częścią procesu leczenia i nie jest przeznaczona tylko dla chorych. Może być też elementem zmiany stylu życia na lepszy i zdrowszy.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała fizjoterapię za jeden z priorytetów zdrowotnych. Z badań, które Krajowa Izba Fizjoterapeutów zleciła firmie Kantar Polska, wynika jednak, że świadomość w tym zakresie wciąż jest mała.

50 proc. Polaków nigdy nie korzystało z usług fizjoterapii, a blisko 5 proc. nawet nie wie, czym ona jest – poinformowano w podsumowaniu badań.

– Zależy nam na zdobyciu zaufania pacjentów i budowaniu prestiżu zawodu fizjoterapeuty. Znamienne, że pacjenci, którzy skorzystali z dobrodziejstw fizjoterapii, mają o niej bardzo dobre zdanie, W skali od 1 do 10 kontakt z fizjoterapeutą pacjenci oceniają na 7,5, a wskaźnik rekomendacji to aż 8,15. Jesteśmy dumni, że większość z chęcią poleciłaby nasze usługi innym – napisano.

– Fizjoterapia to leczenie ruchem. Metoda stosowana od wieków dziś towarzyszy nam w nowoczesnej wersji. Taka terapia nie zawsze od początku zdobywa zaufanie pacjentów, bo wymaga od nich zaangażowania i współpracy. Dla pełnego i pozytywnego efektu konieczna jest samodzielna praca pacjenta lub praca przy wsparciu rodziny. Fizjoterapia nie jest tak łatwa w stosowaniu jak tabletka przeciwbólowa: łykamy, popijamy i działa. Ma jednak zdecydowanie mniej skutków ubocznych i działa zdecydowanie dłużej – powiedziała Dominika Kowalczyk.

W Polsce jest 65 tys. fizjoterapeutów. Ponad połowa z nich pracuje w systemie komercyjnym, część łączy pracę na etacie w publicznej służbie zdrowia z pracą w placówkach komercyjnych.

-Chcemy być postrzegani jako osoby niosące pomoc, a nie tylko przez pryzmat strajków, z którymi ostatnio kojarzą się fizjoterapeuci – powiedziała Kowalczyk, nawiązując do protestu wznowionego przez fizjoterapeutów 23 września. Domagają się oni od resortu zdrowia m.in. podwyżki płac o 1200 zł netto, bezpłatnych szkoleń, adekwatnej wyceny świadczeń i szybkiego dostępu pacjenta do fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuci są najmłodszym samorządem medycznym, nie tylko jeśli chodzi o średni wiek jego reprezentantów, ale też istnienia przepisów regulujących zawód. Ustawa z 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty wprowadziła przepisy określające zasady wykonywania tej profesji jako samodzielnego zawodu medycznego. Rok później powstała Krajowa Izba Fizjoterapeutów.(PAP)

Monika Witkowska, mowi/ joz/

Data publikacji: 09.10.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również