Fundusze Europejskie napędzają polskie innowacje

46 mld zł – to kwota, jaką Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało ze środków Funduszy Europejskich na realizację nowatorskich pomysłów polskich przedsiębiorców i naukowców. Efektem są rozwiązania budujące nowoczesną przyszłość naszego kraju: od zdrowia, poprzez cyfryzację, technologie dla przemysłu, transportu, rolnictwa czy ochrony środowiska, aż po innowacje społeczne i edukację. Dlatego w obchody 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej włączamy się, oddając głos naszym beneficjentom.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstało w lipcu 2007 roku, a więc trzy lata po tym, jak Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Było pierwszą agencją rządową powołaną do realizowania zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. We wszystkich tych dziedzinach cele polskie bardzo ściśle splatają się z ogólnoeuropejskimi, nadając impuls rozwojowy poszczególnym firmom i całej gospodarce, wynosząc rodzimy sektor B+R oraz kształcenie na uczelniach na nowy poziom oraz szeroko otwierając możliwości współpracy z zagranicznymi partnerami.

Na przykładach można się przekonać jak projekty realizowane pod skrzydłami NCBR ze środków Funduszy Europejskich łączą cele istotne dla Polski i całej Wspólnoty.

SuperHand – bioniczna proteza ręki od polskich inżynierów
Inżynieria bioniczna to dziś podstawa opracowywania protez kończyn. Dzięki SuperHand nawet osoby z obustronną amputacją ręki powyżej łokcia mogą swobodnie wykonywać codzienne czynności: otwierać lodówkę, przygotować kanapkę czy podać dziecku kubek herbaty.

W nowoczesną protezę ręki NCBR zainwestowało ponad 4 mln zł z Funduszy Europejskich (POIR). Projekt „Nowa generacja protez bionicznych ręki oparta na sterowanej budowie modularnej palców, nadgarstka i stawu łokciowego dla osób z różnymi poziomami amputacji kończyn górnych”, o łącznej wartości ponad 5,7 mln zł, wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów, którzy urodzili się bez ręki lub stracili ją w wyniku choroby czy wypadku.

Niewielkie palce naszych dłoni wykonują co dzień tysiące ruchów. Stąd opracowanie niezawodnego mechanizmu było dla konstruktorów dużym wyzwaniem. Firma BioEngineering.pl sp. z o.o. z Wrocławia skonstruowała protezę ręki sterowaną za pomocą sygnałów biologicznych związanych z drganiem mięśni. Urządzenie naśladuje dłoń człowieka – każdy palec w protezie jest sterowany osobno, co zapewnia rozmaite możliwości chwytu. A przy tym jest łatwe w obsłudze i tańsze od podobnych rozwiązań z zagranicy. Nowatorską wkładkę sterującą pacjent umieszcza w bucie.

Z bogatych doświadczeń w dziedzinie protezowania wykiełkował kolejny pomysł. „Specjalistyczny system aktywizacji układów nerwowych i mięśniowych kończyn z wykorzystaniem sygnałów EMG i metod symulacji, jako innowacyjna forma diagnostyki, rehabilitacji i terapii dla osób z dysfunkcją kończyn” jest drugim projektem BioEngineering.pl zrealizowanym pod skrzydłami NCBR. Dofinansowanie z programu POIR to w tym przypadku ponad 4,5 mln zł, a wartość całego projektu – 7,2 mln zł.
Podobnie jak w przypadku SuperHand, konstruktorzy kierowali się przekonaniem, że technika powinna przede wszystkim pomagać ludziom.

– Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich przekazanemu przez NCBR mogliśmy się zmierzyć z projektami, które w innym przypadku byłyby poza naszym zasięgiem. Te środki pozwoliły nam na przeprowadzenie kompleksowych badań i opracowanie dwóch bardzo zaawansowanych produktów – unikatowych w skali świata. Dzięki temu, mimo niewielkich rozmiarów, jesteśmy rozpoznawani jako jedna z najbardziej zaawansowanych firm badawczo-rozwojowych w Polsce. Nasza marka i projekty są też rozpoznawane za granicą, co zaowocowało nawiązaniem współpracy z podmiotami m.in. z Norwegii. Na staże studenckie przyjeżdżali do nas studenci z Holandii i Czech – mówi Wojciech Jopek, prezes BioEngineering.pl Sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Wrocławskiej, doświadczony konstruktor, chemik, automatyk, wynalazca i przedsiębiorca, autor 16 publikacji naukowych, 25 patentów i zgłoszeń patentowych, nie kryje, że ma dwa powody do dumy.

–  Pierwszy to ten, że SuperHand pomaga pacjentem po amputacjach i jest dostępna dla potrzebujących osób. Jest też dla mnie ogromną satysfakcją, że opracowany system rehabilitacji, mimo wielu przeszkód, pomyślnie przeszedł wielomiesięczne badania z pacjentami po udarach i we wszystkich testach rehabilitacja z wykorzystaniem tego systemu daje lepsze wyniki od innych tradycyjnie stosowanych metod. Daje to dużą nadzieję na podniesienie skuteczności rehabilitacji osób po udarach, co dzisiaj jest bardzo żmudnym i długotrwałym procesem – podkreśla Wojciech Jopek.

Więcej o projektach: „Nowa generacja protez bionicznych ręki oparta na sterowanej budowie modularnej palców, nadgarstka i stawu łokciowego dla osób z różnymi poziomami amputacji kończyn górnych” oraz „Specjalistyczny system aktywizacji układów nerwowych i mięśniowych kończyn z wykorzystaniem sygnałów EMG i metod symulacji, jako innowacyjna forma diagnostyki, rehabilitacji i terapii dla osób z dysfunkcją kończyn”

Wheelstair umożliwia poruszanie się wózkiem po schodach
Jacek Kühnl-Kinel jest prezesem i współzałożycielem lubelskiego start-upu WHEELSTAIR Sp. z o.o. (www.wheelstair.com), który chce wdrożyć do sprzedaży nowatorskie urządzenie, dzięki któremu osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich odzyskają samodzielność w pokonywaniu barier architektonicznych. Mają w tym pomóc środki z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To rozwinięcie projektu „Wheelstair – innowacyjne urządzenie pozwalające na samodzielne pokonywanie schodów i innych barier architektonicznych przez osoby poruszające się na manualnych wózkach inwalidzkich”, zrealizowanego przez WHEELSTAIR Sp. z o.o. w konkursach NCBR „BRIdge Alfa” i „Szybka Ścieżka”. Dofinansowanie na opracowanie specjalistycznej dostawki wyniosło odpowiednio ponad 1,8 mln zł i 3,5 mln zł (POIR).

– Dotychczas pozyskane fundusze UE pozwoliły na realizację prac B+R od 2 do 6 poziomu gotowości technologicznej. Dzięki nowemu wsparciu możliwa będzie kontynuacja prac aż do premiery rynkowej i komercjalizacji wynalazku na skalę światową. Urządzeniem Wheelstair zainteresowanych jest wiele podmiotów zarówno publicznych, jak i prywatnych, o czym świadczą liczne listy intencyjne – wskazuje prezes Jacek Kühnl-Kinel.

Więcej o projekcie: Wheelstair – innowacyjne urządzenie pozwalające na samodzielne pokonywanie schodów i innych barier architektonicznych przez osoby poruszające się na manualnych wózkach inwalidzkich

Info: NCBR, fot. materiały prasowe

Data publikacji: 30.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również