IPON ma dziesięć lat

W lutowy weekend do Konstantynowa Łódzkiego przyjedzie ponad pięćdziesiąt niepełnosprawnych osób, związanych ze Stowarzyszeniem Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych (IPON).

-To niesamowite, że istniejemy i działamy już dziesięć lat – mówi prezes organizacji, Jacek Pichliński. – Przez ten czas wiele się zmieniło. Nasze stowarzyszenie wciąż się rozwija, co można głównie dostrzec odwiedzając nasz portal (www.ipon.pl). Pamiętając nasze skromne początki, zmiany są wyraźne i dostrzegalne gołym okiem.

Stowarzyszenie IPON powstało w 2006 roku, na bazie istniejącego od 2002 roku portalu internetowego o tej samej nazwie, skupiającego osoby z dysfunkcjami fizycznymi lub borykającymi się z różnorodnymi chorobami.
– Cieszymy się z faktu, że coraz więcej ludzi odwiedza nasz portal. W tej chwili każdego dnia notujemy blisko sześć tysięcy unikalnych wizyt – dodaje wiceprezes stowarzyszenia Bolesław Staszak.

Pomysłodawcą portalu, który powstał miesiąc przed walentynkami w 2002 roku, był Waldek Kościan mieszkający w Zgierzu, który po urazie rdzenia kręgowego porusza się na wózku. Od tego historycznego momentu IPON przechodził różne koleje losu, jednak nigdy nie zabrakło administratorom chęci i energii do jego rozwijania i wiary w to, że funkcjonowanie w wirtualnej przestrzeni miejsca przyjaznego ludziom, bez względu na ich stan zdrowia i rodzaj niepełnosprawności, ma głęboki sens.

Konstantynów Łódzki nie przypadkowo został wybrany na miejsce urodzinowego spotkania. Miasto znajduje się niedaleko Zgierza, w którym powstał pomysł stworzenia w globalnej sieci, miejsca przyjaznego niepełnosprawnym. Od 17 do 19 lutego w Hotelu Leszczyński, członkowie oraz przyjaciele stowarzyszenia będą świętować jego dziesiąte urodziny. Przy tej okazji jeden z aktywnych użytkowników portalu otrzyma wózek inwalidzki, przekazany przez naszych przyjaciół na stałe mieszkających w Wielkiej Brytanii. Inny – od współpracującej z nami fundacji – otrzyma pierwszy tego typu schodołaz w Polsce, który został wyprodukowany we Francji.
Z całą pewnością na tym wyjątkowym spotkaniu nie zabraknie wspomnień, anegdot związanych ze społecznością IPON-u, których jest co niemiara. Na zlocie jego uczestnicy przekonają się m.in. kto wygrał w plebiscycie na Miss i Mistera Dziesięciolecia, kto pisze najciekawsze posty na Forum oraz kto jest najaktywniejszym mówcą na czacie.

Pamiętając, że portal powstał jako miejsce, w którym osoby niepełnosprawne mogą znaleźć nie tylko przyjaciół, ale także „drugą połówkę”, należy wspomnieć, że dzięki niemu zawiązało się blisko dziesięć małżeństw oraz kilka stałych związków, nie wspominając o więzach przyjaźni.

– Mając świadomość, że przez dekadę nasz portal, a potem także stowarzyszenie utrzymuje się ze składek członkowskich oraz z pieniędzy otrzymywanych od nielicznych sponsorów, to jest on czymś wyjątkowym – konkluduje Jacek Pichliński.

IPON stał się organizacją szeroko znaną w środowisku, o czym świadczy fakt, że w ubiegłym roku m.in. pod jego patronatem w Elblągu odbyły się V Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. W tym roku objęliśmy niedawno patronatem medialnym ogólnopolski konkurs poetycki dla osób niepełnosprawnych pod hasłem „Słowa, dobrze, że jesteście”, ogłoszony przez „Republikę Marzeń” Fundacji Anny Dymnej.

– IPON jest w trakcie intensywnych zmian. Naszym celem jest dalsza ewolucja stowarzyszenia, tak by jak najlepiej służyć środowisku niepełnosprawnych, jednocześnie starając się wyciągać ludzi z izolacji, oferując akceptację i pełne zrozumienie – podsumowuje Bolesław Staszak.

Monika Łysek

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również