Joga dobra dla wszystkich

Do 2050 roku dwa miliardy ludzi na świecie przekroczy 60 rok życia, co oznacza wzrost o 100 proc. od 2020 roku. Każda osoba w każdym kraju na świecie powinna mieć możliwość długiego i zdrowego życia, a joga może w tym pomóc.

Dawniej joga była kojarzona wyłącznie z religią, filozofią i medytacją. Dzisiaj jest postrzegana przede wszystkim jako forma aktywności ruchowej, którą mogą podejmować ludzie w każdym wieku, również seniorzy. W praktyce polega na skoncentrowaniu się na swoim ciele i oddechu, powoli przechodząc od jednej pozycji do drugiej.

Liczne korzyści płynące z uprawiania jogi są niezaprzeczalne. Została ona uznana za jedną z najlepszych i najbardziej efektywnych form ćwiczeń dla starszych osób, ponieważ przynosi wiele korzyści dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Obejmują one wzmocnienie kości, redukcję stresu, poprawę snu, zmniejszenie bólu fizycznego i ryzyka depresji. Ponadto zwiększa siłę, elastyczność, mobilność i równowagę, pomagając uniknąć kontuzji.

Wraz z wiekiem mięśnie stają się napięte i mniej elastyczne, a stawy zaczynają sztywnieć. Wynika to między innymi ze zmian degeneracyjnych w organizmie i z ograniczonej aktywności fizycznej, której osoby starsze często unikają. Joga jest jednak taką formą ruchu, która pomaga w przeciwstawieniu się bólowi i bezczynności. Dzięki przyjmowaniu wygodnych i angażujących całe ciało pozycji napięte mięśnie się rozluźniają, a stawy stopniowo stają się bardziej ruchome. Joga również zmniejsza lub likwiduje dolegliwości bólowe kręgosłupa i poprawia postawę ciała.

Jest to dyscyplina zalecana przez lekarzy osobom starszym, ponieważ pomaga zapobiegać lub leczyć niektóre typowe schorzenia w starszym wieku.

Techniki relaksacyjne i oddechowe obniżają też ciśnienie tętnicze. Oprócz tego poprawiają wydolność organizmu, ponieważ senior uczy się prawidłowego oddychania, dostarcza płucom więcej powietrza i zwiększa tym samym ich pojemność. Warto także wspomnieć, że joga pozytywnie wpływa na pracę narządów wewnętrznych oraz usprawnia proces trawienia pokarmów.

W jodze bardzo ważne jest branie pod uwagę możliwości ruchowych swojego ciała oraz uważne wsłuchiwanie się w to, co sygnalizuje. Jeśli więc podczas treningu występują dolegliwości takie jak ból mięśni i stawów lub ograniczenia ruchowe, to nie zaleca się wykonywać konkretnych ćwiczeń. Najlepiej jest dobierać takie pozycje, które pozwolą poczuć seniorowi komfort, odprężyć się oraz wyciszyć. Tylko wtedy joga przyniesie oczekiwane efekty.

Jogę można określić jako trening dla ciała i duszy, dlatego szybka stała się ona rodzajem aktywności na miarę naszych czasów. Praktykowanie ma nie tylko duży wpływ na samopoczucie, ale również lepsze zrozumienie swojego ciała i samodyscyplinę. Joga dla starszych jest dopasowana do ich potrzeb i możliwości, dzięki czemu jest bezpieczna oraz zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Podtrzymywanie prostej postawy ciała, wzmocnienie mięśni oraz poprawa samopoczucia to jedynie kilka zalet jogi dla seniorów.

Dodatkowo ćwiczenia jogi w grupie fitness 60+ stanowią doskonałą okazję do spotkania z rówieśnikami, co odgrywa kluczową rolę dla ogólnego samopoczucia, chęci i zadowolenia z życia.

Częste praktykowanie jogi pozwala usprawnić funkcjonowanie całego organizmu i opóźnić procesy starzenia, dlatego jest ona skutecznym i w pełni naturalnym sposobem na odmładzanie.

Joga dla seniorów powinna być dopasowana do ich możliwości, dlatego ćwiczenia nie powinny być zbyt intensywne oraz nie mogą stwarzać dodatkowego ryzyka kontuzji. Odpowiednio dobrane asany są dostępne dla każdej osoby o różnym stopniu sprawności i kondycji.

Myślę, że żadna argumentacja nie przekona cię lepiej, niż przykład z życia. Poznaj ludzi, którzy udowadniają, że żadne ograniczenia nie są im straszne. Praktykują na swój sposób, dostosowany do ich możliwości, i są inspiracją dla wielu! Przełamują stereotypy dotyczące wieku, płci, rasy, wagi czy stopnia sprawności.

Tao Porchon-Lynch była instruktorką jogi, jedną z pionierek i propagatorek. Zmarła w lutym 2020 w wieku 101 lat. W 2012, w wieku 93 lat, otrzymała Światową Nagrodę Guinnessa dla najstarszego nauczyciela jogi. Do końca życia prowadziła cotygodniowe zajęcia w Nowym Jorku.

Ida Herbert stosunkowo późno zaczęła praktykować jogę, bo dopiero kiedy skończyła 50 lat. Uczyła się z książek i na własną rękę. Później zaczęła prowadzić zajęcia. Zmarła w kwietniu 2020 w wieku 103 lat. Uważała, że swoją długowieczność oraz sprawność fizyczną zawdzięcza przede wszystkim praktyce. „Joga jest dla ciebie dobra” – mawiała. Na swoich zajęciach miała uczniów w wieku 70, 80 i 90 lat.

Bernice Bates zmarła w kwietniu 2020 w wieku 99 lat. Prowadziła zajęcia dla dzieci i dorosłych, wiele grup dla starszych osób. Uważała, że joga jest dla wszystkich, że oferuje tyle pozycji, że każdy może wybrać coś dla siebie.

Jeżeli myślicie, że tylko kobiety mogą zachować formę do późnej starości, to jesteście w błędzie. Chiński nauczyciel jogi, wolontariusz dający darmowe lekcje swoim uczniom Hou Zhenshan ma ponad 80 lat i jest w stanie wykonać nawet najbardziej wymagającą pozycję. Zaczął praktykować jogę ze względu na problemy zdrowotne. Obecnie czuje się bardzo dobrze, ma mnóstwo energii, a jego ciało jest tak elastyczne, że wielu młodych mu mogłoby pozazdrościć. Wbrew pozorom coraz więcej mężczyzn uprawia jogę. Aktorzy, piosenkarze, sportowcy, politycy i biznesmeni.

Panowie doceniają korzyści płynące z regularnej praktyki. Amerykański koszykarz James LeBron, mistrz NBA, postrzega jogę nie tylko w aspekcie fizycznym, ale psychicznym – dostrzega pozytywne efekty na stan umysłu i świadomość. Shaquille O’Neal, również gwiazda NBA, mimo iż uważa się za najgorszego praktykującego jogę w historii, i tak nie przeszkadza mu to w kontynuowaniu praktyki. Mick Jagger z legendarnego The Rolling Stones, obecnie 77-letni, uprawia jogę, żeby utrzymać swoje ciało w formie. Lista mężczyzn, którzy przełamują mit, jakoby joga była tylko dla kobiet, jest zaskakująco długa.

Danielle Orner pokazuje, że jogę można praktykować również będąc niepełnosprawnym. Kiedy była nastolatką zachorowała na raka kości. Przeszła szereg operacji, miała amputowaną nogę. Joga pozwoliła jej przekroczyć jej własne bariery. Uważa, że jogę mogą uprawiać wszyscy, ale kluczowe jest zrozumienie tego, że każda praktyka jest inna – osobista i indywidualna.

Znana jest również historia amerykańskiego weterana wojennego, Arthura Boormana, który między innymi właśnie dzięki praktyce jogi odzyskał sprawność w nogach. Jego doświadczenie pokazuje, jak siła woli, technika małych kroków, upór i skupienie na dochodzeniu do celu, a nie na samym celu, mogą zmienić życie.

Wszystkie wyżej wymienione osoby pokazują, że joga jest dla wszystkich i nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Najważniejsze jest, co ciało potrafi, a nie jak wygląda. Warto o nie dbać na każdym etapie życia. Mężczyźni, dzieci, młode mamy, całe rodziny, kobiety w ciąży też śmiało sięgają po jogę.

Ewa Maj, fot. freepik.com

Data publikacji: 05.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również