Katowice doposażone w sprzęt dla pacjentów z chorobami rzadkimi

Od stycznia 2023 r. pacjenci I Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – Ochojcu, mogą korzystać z nowo doposażonych stacji Enzymatycznej Terapii Zastępczej (ETZ).

Oddziałem od 2012 r. kieruje prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec – kardiolog, angiolog, specjalista chorób wewnętrznych, ordynator I Oddziału Kardiologii GCM, równocześnie kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w Katowicach.

Projekt stworzono z myślą o osobach żyjących z rzadkimi chorobami metabolicznymi. W jego ramach, w wybranych szpitalach na terenie całego kraju powstają pokoje, w których pacjenci mogą w przyjaznych warunkach przyjmować leczenie. Wyposażone w nowoczesny sprzęt sale mają zwiększyć komfort pacjentów w trakcie podawania leku. Projekt powstał w ramach programu „Stacja ETZ – Enzymatyczna Terapia Zastępcza”.

Stacje ETZ w ramach tego programu funkcjonują już w Łodzi, Warszawie w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, Rzeszowie, Tychach, Krośnie, Szpitalu Klinicznym w Szczecinie, Wrocławiu.

Doposażone zostały także oddziały: Pabianickiego Centrum Medycznego oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie oraz Klinice Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Szacuje się, że w Polsce na choroby rzadkie cierpi niemal 6 proc. społeczeństwa. Oznacza to prawie 3 miliony chorych. Jak dotąd specjaliści rozpoznali ponad 8 tysięcy chorób rzadkich, jednak zaledwie ułamek z nich może być leczony farmakologicznie. Wśród nich znajdują się m.in., takie jak choroba Gauchera, Fabry’ego czy choroba Pompego.

I chociaż leczenie to wiąże się z koniecznością dożywotniego przyjmowania dożylnych wlewów z brakującym enzymem, to pacjenci dotknięci tymi chorobami metabolicznymi znajdują się w gronie nielicznych, którzy mogą być skutecznie leczeni za pomocą enzymatycznej terapii zastępczej.

Partnerem projektu jest Sanofi Polska sp. z o.o

Info i fot.: Fundacja Wygrajmy Zdrowie, oprac. IKa

Data publikacji: 30.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również