Komórkowa terapia regeneruje wątrobę

Zespół biotechnologów doprowadził do odmłodzenia części komórek wątroby dojrzałych myszy, co następnie skutkowało regeneracją narządu. To odkrycie może doprowadzić do opracowania nowych terapii infekcji, raka i genetycznych chorób wątroby, a także schorzeń metabolicznych, takich jak niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby a nawet pozwolić na całkowitą odbudowę organu.

Jedno z najważniejszych wyzwań związanych z odmładzaniem komórek i regeneracją tkanek polega na odpowiednim kontrolowaniu działania pobudzających te procesy czynników. Zaburzenie równowagi może bowiem prowadzić np. do niekontrolowanych podziałów i powstawania guzów.

Aby temu zapobiec, naukowcy traktowali myszy czynnikami Yamanaka tylko przez krótki czas. Obserwacja myszy wykazała, że nawet po 9 miesiącach – mniej więcej po 1/3 czasu życia zwierząt, żadna mysz nie miała guzów.

Naukowcy dokonali jeszcze dodatkowego odkrycia. Zauważyli silne działanie genu o nazwie Top2a. Koduje on enzym – topoizomerazę 2a, która pomaga rozłączać i ponownie łączyć nici DNA.

W momencie kiedy go zablokowano, zauważono 40-krotną redukcję zmian w komórkach, co skutkowało dużo mniejszą liczbą odmłodzonych komórek.

„Pozostaje wiele do zrobienia, zanim w pełni zrozumiemy molekularne podstawy odmładzania komórek. To podstawowy warunek stworzenia skutecznych i uniwersalnych terapii cofających skutki chorób u ludzi” – podkreśla jeden z badaczy.

Więcej informacji: (https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S2211124722004910).

tuk/, fot. freepik.com

Data publikacji: 28.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również