Kontrowersje wokół ceny i skuteczności nowo dopuszczonego leku na Alzheimera

W USA rosną kontrowersje wokół stosowanego w leczeniu choroby Alzheimera leku Aduhelm – pisze agencja AP. Dotyczą ceny leku i jej wpływu na system ubezpieczeń Medicare oraz samej skuteczności preparatu. Zrezygnował już trzeci członek komisji doradczej, która była przeciwna dopuszczeniu leku do obrotu.

-To prawdopodobnie najgorsza decyzja dotycząca zatwierdzenia leku w najnowszej historii USA – napisał w liście rezygnacyjnym do Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) prof. medycyny na Uniwersytecie Harvarda Aaron Kesselheim. Lekarz był członkiem 11-osobowego niezależnego komitetu eksperckiego, który doradzał FDA w sprawie dopuszczenia do użycia Aduhelmu.

Mimo niemal jednomyślnie negatywnej opinii komitetu, którego rekomendacje nie są jednak wiążące, FDA zdecydowała 7 czerwca o „przyspieszonym zatwierdzeniu” stosowania leku. Kesselheim jest już trzecim członkiem komitetu doradczego, który złożył rezygnację po tej decyzji. Wcześniej opuściło ją dwóch neurologów – David Knopman i Joel Perlmutter.

Opracowany przez firmę Biogen preparat nie leczy choroby Alzheimera, ale – co potwierdziła FDA – prawdopodobnie jest w stanie spowolnić jej rozwój – zaznacza agencja. Dodaje, że wielu ekspertów uważa, że korzyści z przyjmowania leku nie zostały odpowiednio udowodnione. Takie było również stanowisko komisji doradczej. To pierwszy od blisko 20 lat nowy lek zatwierdzony do stosowania u pacjentów cierpiących na Alzheimera, których w samych USA jest ok. 6 mln – przypomina AP.

Przyjmując, że z Aduhelmu będzie korzystać pół miliona Amerykanów objętych programem ubezpieczeń zdrowotnych Medicare, koszt dla systemu wyniesie 29 mld dolarów rocznie, to znacznie więcej niż wydaje się na jakikolwiek inny lek – wynika z wyliczeń organizacji pozarządowej KFF. Według szacunków producenta roczny koszt terapii nowym lekiem dla jednej osoby będzie wynosił 56 tys. dolarów. Aduhelm ostatecznie spowoduje podwyższenie składek zdrowotnych, a niektórzy stosujący go pacjenci i tak będą musieli dopłacać do niego nawet 11,5 tys. dolarów rocznie – przewiduje KFF.

Cena preparatu została ustalono po dokładnych badaniach, a firma zobowiązała się do tego, że nie będzie podwyższona przez najbliższe cztery lata – pisze AP. – Wyceniliśmy Aduhelm na poziomie około jednej trzeciej ceny immunoterapii stosowanych w przypadku raka – powiedział jeden z dyrektorów Biogenu Chirfi Guindo. Uzupełnił, że ta cena wydaje się rozsądna i możliwa do utrzymania przez system. (PAP)

adj/ tebe/

Data publikacji: 12.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również