Koronawirus w DPS w Kaliszu; zakażonych 18 pensjonariuszy

20 osób, w tym 18 pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Winiarskiej w Kaliszu, zostało zakażonych koronawirusem – powiedział w środę PAP dyrektor placówki opiekuńczej Marcin Ferenc.

Jak dodał, koronawirus jako pierwszą zaatakował pensjonariuszkę, która nie jest zaszczepiona. – Na szczepienie nie zgodziła się jej rodzina – powiedział Ferenc. Pierwsze objawy pojawiły się u kobiety 21 stycznia. Od niej wirus rozprzestrzenił się na 17 mieszkańców i dwóch pracowników.

– Niezaszczepiona podopieczna najgorzej przechodzi koronawirusa. Pozostali zakażeni bardzo łagodnie, w postaci lekkich objawów przeziębieniowych, trwających do trzech dni – powiedział dyrektor.
Odwiedziny w DPS przy ul. Winiarskiej zostały wstrzymane do końca lutego a placówka – jak wyjaśnił – działa obecnie na zasadzie szpitala covidowego.

– Przebieramy się w kombinezony, oddziały są odizolowane od siebie poprzez osobne wejścia, zamknęliśmy stołówkę, a posiłki rozwożone są do mieszkańców. Pracujemy w systemie zmianowym, żeby było jak najmniej zachorowań wśród pracowników. Trzeba bowiem zachować ciągłość pracy – wyjaśnił.

Placówkę zamieszkuje obecnie 170 pensjonariuszy. 10 osób jest niezaszczepionych ze względu na przeciwskazania medyczne i osobiste.

W 2020r. w wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 27 pensjonariuszy. (PAP)

Ewa Bąkowska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 02.02.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również