LADY D. 2011: Wyróżniono niezwykłe kobiety

Od 2002 roku, z inicjatywy posła Marka Plury, przyznawane są wyróżnienia LADY D.; tytuł ten pochodzi od skrótu angielskiego terminu Lady Disabled - Dama Niepełnosprawna. Na łamach „NS” wielokrotnie zamieszczaliśmy relacje z tych uroczystości.

Dotychczasowe edycje odbywały się w Katowicach, 7 marca 2011 r. uroczystość ich wręczania miała miejsce w Warszawie, w Sali Kolumnowej Sejmu. Zorganizowały ją Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych i Parlamentarna Grupa Kobiet, której przewodniczy posłanka Magdalena Kochan, jednocześnie od tego roku przewodnicząca Kapituły wyróżnienia LADY D.

Ona to właśnie witając licznie zgromadzonych uczestników uroczystości i gości powiedziała, że było dla niej zaszczytem przejąć tę swoistą schedę po śp. marszałek Krystynie Bochenek, pełniącej tę funkcję poprzednio przez wiele lat. Organizatorzy jako cel uroczystości określili wyróżnienie pań, które nie tylko potrafią zmagać się z własną słabością, ale realizować swe marzenia i być pomocne innym w wielu obszarach społecznej zawodowej i aktywności. Wyróżnienia te oddają ponadto ducha Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.

Galę Lady D. objęła honorowym patronatem Anna Komorowska – małżonka prezydenta R.P., a uczestniczyły w niej m.in. Ewa Sztark, wicemarszałek Senatu, minister Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, posłanki Małgorzata Kidawa-Błońska i Anna Śliwińska oraz kilkunastoosobowa „reprezentacja” pań, które otrzymały to wyróżnienie w przeszłości, a galę prowadził Jarosław Gugała, redaktor naczelny „Wydarzeń” Polsatu.

Jako pierwsze przyznano wyróżnienie w kategorii „Sport”, które otrzymała Natalia Partyka z Gdańska. Mimo braku prawego przedramienia jest niekwestionowaną mistrzynią tenisa stołowego, a zdobyła m.in. złoto i srebro na ostatniej Paraolimpiadzie w Pekinie, brąz na mistrzostwach Europy w 2008 r. i złoto na mistrzostwach Polski 2009. Na zawodach konkuruje z powodzeniem z zawodniczkami pełnosprawnymi.

Rozliczne obowiązki uniemożliwiły jej osobisty odbiór wyróżnienia, uczynił to w jej imieniu Robert Szaj, prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Poinformował on, że w miniony weekend Natalia wraz z partnerką – Katarzyną Grzybowską wywalczyła wicemistrzostwo Polski w deblu, w kategorii kobiet pełnosprawnych..

W kategorii „Życie społeczne” wyróżnienie otrzymała Anna Szymańska-Woźniak z Warszawy, która mimo utraty wzroku z precyzją doskonałego menadżera i sercem społecznika kieruje Polskim Związkiem Niewidomych oraz ogólnopolską Koalicją na rzecz Osób z Niepełnosprawnością, zrzeszającą kilkadziesiąt organizacji. Skutecznie buduje także współpracę organizacji pozarządowych z parlamentem.

Kolejna kategoria to „Życie zawodowe”, w której Kapituła wyróżniła Mariolę Wiejak, która pracowała jako przedszkolanka, a gdy stan zdrowia już na to nie pozwalał podjęła pracę w biurze obsługi mieszkańców w Urzędzie Miasta Rudy Śl. Dziś ustala ich spotkania z prezydentem. Sama mówi: – Mieszkańcy przychodzą z różnymi pytaniami, problemami, często bardzo osobistymi. Kocham tę pracę, chociaż nie jest łatwa.

Jolanta Borek-Unikowska ze Szczecina mimo głębokiej niesprawności ruchu profesjonalnie realizuje swój talent malując ustami, a jednocześnie spełnia się w obowiązkach matki i w działalności społecznej. Otrzymała wyróżnienie w kategorii „Kultura i sztuka”. – W tej chwili mam dwa światy: ten realny i ten świat marzeń. Granica między nimi zaciera się, bo obydwa są pogodne – tak laureatka mówi o swoim życiu.

„Dobry start” to kolejna kategoria, wyróżnienie w niej otrzymała Karolina Karbownik z Zabrza. Studiuje ona prawo na Uniwersytecie Śląskim, na którym pełni również rolę rzecznika studentów niepełnosprawnych. Ukończyła Szkołę Prawa Niemieckiego w Krakowie. Mimo niesprawności ruchowej angażuje się w działalność społeczną – wolontariat w Polsce i Niemczech. Interesuje się lingwistyką prawniczą. W 2010 r. wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszy esej z języka prawniczego. Jest stypendystką ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Ostatnia kategoria to „Wyróżnienie specjalne”, które przypadło w udziale Marion Hersh ze Szkocji, która jest profesorem na wydziale elektroniki Uniwersytetu w Glasgow. Mimo poważnej wady wzroku i zespołu Aspergera od lat opracowuje technologie wspomagające niewidomych, głuchoniewidomych i niesłyszących. Na terenie całej Europy przeprowadziła badania na temat komunikowania się i lokomocji tych osób, w wyniku czego opracowała rekomendacje dla Komisji Europejskiej i państw Unii. Angażuje się też w działania organizacji pozarządowych nie tylko w Wielkiej Brytanii. Jej motto brzmi: „Ważne jest, by niepełnosprawni byli prawdziwymi, świadomymi obywatelami, którzy coś robią dla innych. Powinno się zaspokajać ich potrzeby, ale oni też muszą dać coś z siebie”.

W imieniu wszystkich nagrodzonych pań podziękowania złożyła Anna Szymańska-Woźniak, zwierzając się ze swego marzenia: zbudowania w Polsce trwałego systemu rehabilitacji zawodowej i społecznej, który finansowałby z budżetu państwa „koszyk” usług rehabilitacyjnych dla wszystkich grup osób z niepełnosprawnością. – Marzę również o tym – dodała – aby przedstawiciele organizacji pozarządowych, specjaliści i praktycy, mieli szansę na uczestnictwo w reformowaniu procedur obowiązujących w bardzo ważnej dla nas instytucji – Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Spotkanie zakończył minirecital Ewy Lewandowskiej, jednej z 40. dotychczasowych Ladie’s, która – jako osoba niewidoma – dotarła do Sejmu wraz ze swym psem-przewodnikiem.

Tekst i fot.: Radek Szary

Zobacz galerię…

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również