Lek na cukrzycę zmniejsza ryzyko demencji

Lek na cukrzycę zmniejsza ryzyko demencji

Stosowany w leczeniu cukrzycy pioglitazon może obniżać ryzyko demencji - informują neurolodzy z Niemiec na łamach przeglądu "Annals of Neurology".

Wcześniejsze badania wskazywały, że ryzyko otępienia u diabetyków jest wyższe. Aby zbadać wpływ przyjmowanych przez nich leków na rozwój demencji naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Chorobami Neurodegeneracyjnymi (DZNE) w Bonn przyjrzeli się danym dotyczącym historii chorób 145 tys. osób po 60. roku życia.

Analiza potwierdziła, że prawdopodobieństwo wystąpienia demencji u osób z cukrzycą jest większe. Naukowcy zaobserwowali jednak, że u pacjentów, którzy przyjmowali pioglitazon, było ono o 47 proc. niższe niż u osób nie mających cukrzycy. Ryzyko demencji obniżało także przyjmowanie metforminy, jednak jej wpływ był słabszy w porównaniu z pioglitazonem.

Leczenie pioglitazonem przyniosło duże korzyści uboczne. Ryzyko demencji zostało w dużym stopniu obniżone, przy czym im dłużej trwało leczenie, tym to ryzyko było mniejsze. Największe korzyści były widoczne, gdy lek przyjmowany był przez co najmniej dwa lata – mówi współautorka badań dr Gabriele Doblhammer.

Naukowcy tłumaczą, że pioglitazon ma działanie przeciwzapalne, a testy laboratoryjne wskazują na jego ochronny wpływ na komórki nerwowe, przez co może on hamować odkładanie się szkodliwego amyloidu beta w mózgu, a tym samym zapobiegać demencji.(PAP)

koc/ mrt/

Data publikacji: 26.06.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również