Lekarze i parlamentarzyści razem w inicjatywie „Ciąża nie chroni przed rakiem”

„Ciąża nie chroni przed rakiem” – pod takim hasłem śląscy lekarze i parlamentarzyści różnych opcji zainicjowali 8 marca w Katowicach akcję, mającą zapewnić kobietom w ciąży bezpłatne badanie USG piersi.

Podczas spotkania w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach rektor tej uczelni prof. Tomasz Szczepański i prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr Tadeusz Urban podpisali apel do parlamentarzystów, a inicjatywę wsparli obecni na spotkaniu parlamentarzyści PiS, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Intencją tych działań jest doprowadzenie do zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia, tak by każda ciężarna w pierwszym trymestrze miała obowiązkowo wykonane bezpłatne badanie USG piersi.

– Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie badania USG piersi u ciężarnych. Wprowadzenie obowiązkowego badania USG piersi do standardu opieki nad ciężarną daje możliwość szybkiego rozpoznania choroby, wdrożenia leczenia, a to znacząco zwiększa szansę na szczęśliwe macierzyństwo – napisali w liście do parlamentarzystów prof. Tomasz Szczepański i dr Tadeusz Urban.

Jedną z ambasadorek akcji została lekarka, Ewa Bogacka-Konik, która w sierpniu 2018 r. po 12 latach starań o ciążę w jej 7 tygodniu dowiedziała się od lekarza prowadzącego, który przeprowadził USG, że ma nowotwór piersi. – To była walka o dwa życia – moje i syna. Było we mnie tyle siły, że dobrze zniosłam nawet chemioterapię. Gdyby nie mój lekarz, dziś bym z państwem nie rozmawiała. Moją chorobę wykryto we wczesnym stadium, to bardzo istotne dla rokowania. Apeluję do wszystkich, by te badania były standardem, są nieinwazyjne, nie są drogie, a wczesne wykrycie zmian daje szanse na przeżycie – powiedziała Ewa Bogacka-Konik, której syn Bruno w poniedziałek skończył 2 lata.

Konsultantka wojewódzka w dziedzinie ginekologii i położnictwa prof. Anita Olejek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przyznała, że wielokrotnie jako lekarz-ginekolog miała na oddziale pacjentki, które w czasie ciąży miały rozpoznany nowotwór piersi. – Jedna z nich wybrała życie dziecka, rezygnując z terapii, i zmarła wkrótce po porodzie. Jedna do trzech kobiet na tysiąc zachoruje na nowotwór w czasie ciąży, 32 proc. z nich będzie mieć nowotwór piersi. To ogromne wyzwanie, bo on nie daje objawów we wczesnym stadium, kiedy leczenie jest najmniej obciążające. Coraz więcej kobiet późno decyduje się na pierwsze dziecko – kiedyś po 35. roku życia rodziło je 13 proc. kobiet, teraz 26 proc. Im więcej mamy lat, tym bardziej dotykają nas choroby. To bardzo ważna inicjatywa, bo chroni życie matek, które są osią każdego domu – dodała.

List poparcia dla inicjatywy podpisali: senator Dorota Tobiszowska (PiS), senator Beata Małecka-Libera (KO), wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), senator Halina Bieda (KO) oraz posłowie Maciej Gramatyka (KO), Mateusz Bochenek (KO) i Jerzy Polaczek (PiS).

Senator Dorota Tobiszowska poinformowała, że podczas poniedziałkowego spotkania parlamentarzystek PiS z premierem Mateuszem Morawieckim w Katowicach przedstawiła mu tę inicjatywę. – Dla mnie jako parlamentarzystki ze Śląska, kobiety, ważne jest życie od poczęcia, musi podlegać ochronie prawnej, trzeba też ratować matkę. Popieramy ten program, dołożymy starań, by ruszył – zapewniła.

Poseł Mateusz Bochenek poinformował z kolei, że skierował w poniedziałek interpelację poselską w tej sprawie. (PAP)

Anna Gumułka, fot. pixabay.com

Data publikacji: 08.03.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również