Leki znieczulające i leczące uzależnienia pomagają walczyć z depresją

Leki znieczulające i leczące uzależnienia pomagają walczyć z depresją

Buprenorfina (opioidowy lek znieczulający) i naltrekson (stosowany w leczeniu alkoholizmu) w tandemie mogą wspomagać leczenie depresji - wykazały badania, o których informuje" Journal of Psychopharmacology".

To połączenie leków przetestowali na myszach naukowcy z Uniwersytetu Bath w Wielkiej Brytanii. Buprenorfina zmniejsza reakcję na stres poprzez blokowanie w mózgu receptora opioidowego kappa. Jednocześnie stymuluje ona jednak receptor opioidowy mu, co może zwiększać ryzyko uzależnienia przy dłuższym stosowaniu. By temu przeciwdziałać, zastosowano naltrekson, który blokuje z kolei receptor mu. Tandem ten skutecznie zniwelował objawy depresji u gryzoni.

Stosowane najczęściej w leczeniu depresji selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) zwiększają poziom serotoniny w mózgu, jednak od 30 do 50 proc. pacjentów nie reaguje na nie. Na rezultaty trzeba czasami czekać tygodnie, przy czym u wielu osób występują skutki uboczne. Połączenie buprenorfiny i naltreksonu celuje w inne mechanizmy w mózgu, dlatego może okazać się skuteczne dla osób, w przypadku których SSRI nie działają – piszą badacze.

– Opracowywanie nowych leków to bardzo długi proces, wymagający wielu badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania. Każdy z testowanych w tym przypadku środków przeszedł takie testy już wcześniej, więc wiemy, że są one bezpieczne. Oczywiście należy sprawdzić działanie kombinacji tych dwóch leków u ludzi, jednak cały proces będzie już znacznie krótszy – mówi współautorka badań dr Sarah Bailey. (PAP)

koc/ agt/

Data publikacji: 17.06.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również