Lektury (nie) obowiązkowe

Lektury (nie) obowiązkowe

„Białą laską po kinowym ekranie”

W Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie 18 stycznia 2011 r. odbyła się konferencja, będąca inauguracją wydawnictwa "Białą laską po kinowym ekranie".

Jest to pierwsza polska publikacja wyjaśniająca na czym polega audiodeskrypcja, jak ją tworzyć i jak odbierać. Jej twórcami są Izabela Künstler, teatralny wykładowca, muzyk i dziennikarka oraz Tomasz Raczek, krytyk filmowy, publicysta i autor programów telewizyjnych i radiowych dotyczących kina i sztuki filmowej, a także Robert Więckowski – historyk literatury, dziennikarz, redaktor naczelny miesięcznika „Pochodnia”.

okladka_blpke

W części pierwszej Izabela Künstler przekazała informacje jak tworzyć audiodeskrypcję, w drugiej Robert Więckowski napisał jak on – osoba niewidoma – ją odbiera i w czym mu pomaga. Trzecią część książki stanowi felieton Tomasza Raczka „Krótka historia filmu dla niewidomych”. Autor zwrócił uwagę, że jesteśmy wszyscy świadkami kolejnej rewolucji w dziedzinie produkcji filmowej – od filmu niemego przez dźwiękowy, kolorowy do przestrzennego i 3 D (trójwymiarowego). Przyszłością zaś jest kino 5D angażujące kolejne zmysły – ruchu i węchu, dające szansę na to, by osoby z dysfunkcją wzroku mogły stać się równorzędnymi odbiorcami filmu.

Książka została wydana przez Wydawnictwo PZN w nakładzie 600 egzemplarzy w drukach czarno-białym, powiększonym i w alfabecie Braille’a. Trafi wkrótce do oddziałów PZN na terenie całego kraju, do bibliotek, uczelni wyższych i ośrodków szkolno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej.

Polecamy lekturę.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również