Lepsza opieka nad pacjentami ma być rezultatem pilotażu onkologicznego

Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.

Pilotaż rozpoczął się w regionie 1 grudnia 2019 r. Potrwa do końca maja 2021 r. – poinformowano 10 stycznia na konferencji prasowej w BCO.

O włączeniu regionu do pilotażu zadecydowało Ministerstwo Zdrowia. Obejmuje on pięć nowotworów: piersi, jajnika, jelita grubego, gruczołu krokowego (prostaty) i płuca. Jest elementem Krajowej Sieci Onkologicznej.

Objęto już nim w regionie pierwszych 37 pacjentów z BCO. Każdy taki pacjent ma – jak wyjaśnia BCO – wyznaczonego koordynatora leczenia onkologicznego, który się nim zajmuje, odciąża lekarza, umawia na wizyty, umawia z lekarzem, gdy są już np. wykonane badania. W pilotażu pacjenci wypełniają ankiety z oceną systemu. Na koniec zostaną wyciągnięte wnioski.

– Chcielibyśmy stworzyć taką strukturę medyczną i organizacyjną, która w sposób kompleksowy i skoordynowany zapewni naszemu pacjentowi jak najlepszą opiekę, oczywiście opartą na jednolitych standardach diagnostycznych i leczniczych – wyjaśniła dyrektor BCO Magdalena Borowska.

Szpital BCO (podległy samorządowi woj. podlaskiego) jest w pilotażu tzw. wojewódzkim ośrodkiem koordynującym w zakresie leczenia raka piersi, jajnika, jelita grubego i prostaty. W zakresie raka płuca jednostką koordynującą jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny prowadzony przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB).

Pilotaż odbywa się we współpracy ze szpitalami wojewódzkimi w Białymstoku, Łomży i w Suwałkach oraz ze szpitalem MSWiA w Białymstoku. UMB zajmuje się w pilotażu biobankowaniem, czyli zbieraniem do badań nad rakiem materiału biologicznego, głównie od pacjentów z rakiem płuca.

Magdalena Borkowska poinformowała, że w 2019 r. w BCO udzielono pomocy lekarskiej 95 tys. pacjentów i było to o 20 tys. więcej niż w 2017 r. Dr Dorota Kazberuk z BCO dodała, że liczba chorych na nowotwory stale rośnie, a pięć objętych pilotażem rodzajów raka to choroby nowotworowe, które występują najczęściej i stają się chorobami cywilizacyjnymi.

– Dlatego celem pilotażu onkologicznego jest ocena jakości oraz efektów opieki onkologicznej – powiedziała Kazberuk. Objaśniła, że w praktyce wygląda to w ten sposób, że w BCO działa call center (nr tel. 85-664-68-88), dla pacjentów, gdzie udzielane są informacje o standardzie postępowania od wykrycia nowotworu w badaniu histopatologicznym i umawiani pacjenci.

Od września 2019 r. call center przyjęło od pacjentów ponad 11,8 tys. połączeń. Dr Kazberuk podkreślała, że sposób postępowania z pacjentem jest kluczowy, bo osoba z chorobą nowotworową nie może czekać.

– Naszym zadaniem jest współpraca, porozumienie, które ma doprowadzić do tego, że wypracujemy nasze własne standardy związane z naszymi możliwościami organizacyjnymi po to, żeby ścieżka diagnostyki leczenia pacjenta była jak najkrótsza – podkreśliła dr Kazberuk.

Ze względu na biobankowanie i związane z tym badania naukowe BCO i Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) mają w pilotażu ten sam status i zdarzyło się to pierwszy raz w Polsce – wyjaśnił dyrektor USK Marek Karp.

Prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko podkreślił, że uczelnia ma już spore doświadczenia w ramach prowadzonego biobanku tkanek i komórek, bo do prowadzonych badań nad rakiem płuca od dawna zbiera i analizuje materiał biologiczny, np. z guzów nowotworowych czy z tkanek od chorych. Przypomniał, że główny cel badań z wykorzystaniem danych zebranych w biobanku to np. odkrywanie nowych metod leczenia w przyszłości czy dobieranie pacjentom indywidualnych, innowacyjnych terapii. Dodał, że w ramach pilotażu głównie będą zbierane materiały dotyczące raka płuca, ale liczy, że poszerzy się zbieranie materiału z innych nowotworów.

– Traktuję ten pilotaż jako wyróżnienie naszego województwa i docenienie kadry medycznej, która zajmuje się leczeniem chorób onkologicznych – powiedział marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Dodał, że to też szansa na lepsze leczenie chorób nowotworowych, które są utrapieniem XXI w.

Dyrektor podlaskiego oddziału NFZ Maciej Olesiński poinformował, że szpitale w pilotażu mogą liczyć na więcej pieniędzy – do 30 proc. więcej na nowotwory w pilotażu w porównaniu z tym, co mają obecnie. Konkretnych kwot nie podał.

BCO poinformowało, że od lutego 2019 r. w pilotażu onkologicznym uczestniczą województwa dolnośląskie i świętokrzyskie, a razem z podlaskim od grudnia 2019 r. – pomorskie (.PAP)

Izabela Próchnicka, fot. BCO
Data publikacji: 11.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również