Marcowe nowości Stowarzyszenia „Bardziej kochani”

XXII konferencja z cyklu Czas dla rodziców

Zapraszamy Państwa na kolejną konferencję z cyklu Czas dla rodziców zatytułowaną „Segregacja, integracja, inkluzja. W poszukiwaniu miejsca przyjaznego osobom z niepełnosprawnością intelektualną". Pod tym nietypowym tytułem kryje się wiele tematów związanych z problematyką osób z zespołem Downa, które wydają nam się istotne, a które przy okazji naszego spotkania chcielibyśmy podjąć. Podczas konferencji poruszymy między innymi problem świadomości własnej niepełnosprawności osób z zespołem Downa, porozmawiamy o integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie w procesie edukacji i w społeczeństwie. Postaramy się także zastanowić nad tym jak rzeczywistość weryfikuje marzenia osób z zespołem Downa i jak na to reagować.

Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 kwietnia, tradycyjnie spotkamy się w Warszawie w Zespole Szkół nr 56 przy ulicy Antoniego Fontany 1. Szczegółowy program konferencji wraz z informacjami dotyczącymi rejestracji prześlemy Państwu osobnym newsletterem.

Światowy Dzień Zespołu Downa – 21.03.2012 r.

W Światowym Dniu Zespołu Downa (środa, 21 marca 2012 roku) zapraszamy Państwa na imprezę w Urzędzie Dzielnicy m.st. Warszawy przy ul. Żeromskiego 29 (na parterze – w Sali widowiskowej). Ten szczególny dzień jest okazją do przybliżenia Państwu działań naszego Stowarzyszenia.
Na ten dzień zaplanowaliśmy dla Państwa:

– Podsumowanie (rozdanie nagród połączone z wernisażem) konkursu plastycznego „Mój świat”. To konkurs skierowany do uczniów warszawskich szkół specjalnych. Do konkursu zostały zgłoszone prace plastyczne, ukazujące świat otaczający młodego artystę.

– W pełni świadomi tego jak ważnym elementem naszego życia jest zagadnienie żywienia postanowiliśmy wydać książkę dedykowaną osobą z zespołem Downa. Nie chcemy poprzestawać na wydaniu samej publikacji dlatego zapraszamy na spotkanie dotyczące zagadnieniu diety w życiu osób z zespołem Downa i nie tylko. Na tą okazję zaprosiliśmy dietetyczkę – panią Agnieszkę Jarosz współautorkę książki „Dieta – problem dużej wagi. Poradnik dla rodziców i opiekunów osób z zespołem Downa.” Naszemu spotkaniu towarzyszyć będzie zdrowy i pożywny poczęstunek przygotowany zgodnie z zaleceniami pani Agnieszki Jarosz.

– Wystawę „Ojcowie. Lista Obecności” autorstwa Macieja Hermana, który w ramach projektu „Lista obecności” sportretował 12 znanych postaci z polskiego życia politycznego, gospodarczego, naukowego i kulturalnego wraz z ich dziećmi z zespołem Downa. Powstały nie tylko zdjęcia ilustrujące książkę, ale także tworząca osobną całość seria czarnobiałych zdjęć. Zarówno publikacja, jak i fotografie to próba pokazania ojcowskiej perspektywy i doświadczeń w sytuacji, kiedy rodzi się dziecko z zespołem Downa. To także szukanie odpowiedzi na pytanie – czy i w jaki sposób dziecko z niepełnosprawnością intelektualną ma wpływ na życie zawodowe i osobiste
– Spotkanie autorskie z bohaterkami książki „Egzamin z miłości” oraz bohaterami książki „Lista obecności”. Spotkanie to będzie okazją do bliższego poznania znanych matek i ojców dzieci z trisomią 21 oraz rozmowy na temat książek. I przede wszystkim możliwością do zadania pytań ich bohaterom.
– Projekcję filmu związanego z tematyką osób z zespołem Downa.

– Specjalny punkt programu – niespodzianka dla osób z zespołem Downa.

Nasza impreza odbędzie się w Urzędzie Dzielnicy m. st. Warszawy w przy ul. Żeromskiego 29 (na parterze – w sali widowiskowej), w środę 21 marca 2012 roku. Planowany początek o godz. 10:00.

Szczegółowy program wkrótce.

Festiwal filmowy „Upside Down Festival” 24-25.03.2012 r.

„Upside Down Festiwal” to wydarzenie organizowane z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa we współpracy z Emotikonfilm.
Nasze kolejne spotkanie filmowe z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa a pierwsze pod znakiem „Upside Down Festiwal” odbędzie się w Kinie Muranów w Warszawie w dniach 24-25 marca 2012 roku. Podczas Festiwalu zostaną zaprezentowane filmy z Polski, Izraela, USA i innych, wszystkie poruszające problematykę zespołu Downa.
Więcej szczegółów dotyczących festiwalu prześlemy wkrótce osobnym newsletterem.

Kalendarz Bardziej Kochani na rok 2012

Tradycyjnie z początkiem marca rozpoczynamy wysyłkę kalendarza Stowarzyszenia Bardziej Kochani. Tym razem nasz nietypowy kalendarz (nietypowy bo od marca do marca – w końcu to miesiąc zespołu Downa) będzie ilustrowany zdjęciami Macieja Hermana z książki „Lista obecności. Rozmowy z ojcami osób z zespołem Downa”.

Grupa wsparcia dla ojców dzieci niepełnosprawnych

Za naszym pośrednictwem pan Marek Wysocki przekazuje poniższy apel:
Zakładam grupę wsparcia dla ojców dzieci niepełnosprawnych. Jestem zwyczajnym tatą niezwykłej córki. Helena ma 6 lat i jest niepełnosprawna. Od dnia, w którym się pojawiła, moje życie wygląda kompletnie inaczej. Trudno to komuś przekazać (pamiętam moje spojrzenie na niepełnosprawność sprzed paru lat). Gdy rozmawiam z innymi rodzicami w ośrodkach czy oddziałach, często wchodzimy na obszar niedostępny dla większości zwykłych ludzi. Te rozmowy są dla mnie bardzo ważne, może dlatego, że mniej w nich współczucia, a sporo współodczuwania. Zakładam tę grupę, bo szukam miejsca, które da mi wsparcie i w którym tym wsparciem będę mógł się dzielić. Miejsca wymiany doświadczeń. Jeśli chcesz się spotkać, lub znasz kogoś, kto mógłby być zainteresowany takim spotkaniem, zadzwoń lub przekaż informacje, proszę.
Grupa rusza 16 marca o godzinie 18:00, w przedszkolu nr. 247 przy ul. Bieniewickiej 32 (skrzyżowanie Bieniewickiej i Gdańskiej) Wszystkich zainteresowanych proszę o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 507 084 438 – Marek Wysocki

Konferencja „Adaptacja przedszkolna i szkolna dzieci z trudnościami społeczno-emocjonalnymi”

Fundacja Czas Dzieciństwa i Społeczne Przedszkole Integracyjne we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, zapraszają 20-21 kwietnia 2012 roku na ogólnopolską konferencję: „Adaptacja przedszkolna i szkolna dzieci z trudnościami społeczno-emocjonalnymi”.
Jej adresatami są nauczyciele przedszkolni i edukacji wczesnoszkolnej, rodzice, terapeuci, pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, przedstawiciele organów prowadzących przedszkola i szkoły oraz inne osoby zainteresowane edukacją włączającą.
Wykłady i warsztaty będą dotyczyły pomocy dzieciom, u których z różnych powodów (autyzm, nadpobudliwość, zespół Aspergera, trudności w porozumiewaniu się z powodu zaburzeń lub braku mowy czynnej itp.) występują trudności:
– w nawiązaniu relacji z rówieśnikami i dorosłymi;
– w rozumieniu i dostosowaniu się do zasad obowiązujących w nowym środowisku wpływające na funkcjonowanie dzieci w przedszkolu i w szkole.
Konferencja to przede wszystkim spotkanie praktyków i wymiana doświadczeń. Mamy nadzieję, że uzyskane podczas konferencji wiedza i umiejętności pomogą nauczycielom przygotować się do przyjęcia w przedszkolach i w szkołach dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestnikom zostanie wydane potwierdzenie udziału w konferencji.
Ogólny plan konferencji: 20 kwietnia – wystąpienia nauczycieli i rodziców dotyczące przebiegu adaptacji dziecka do przedszkola/szkoły (studium przypadku), wymiana doświadczeń, dyskusja.
Miejsce: Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29, Warszawa
21 kwietnia – warsztaty prowadzone przez pracowników Społecznego Przedszkola Integracyjnego Fundacji CZAS DZIECIŃSTWA i inne zaproszone osoby.
Miejsce: Społeczne Przedszkole Integracyjne Fundacji CZAS DZIECIŃSTWA, ul. Wolumen 3, Warszawa.

Więcej informacji na stronie http://www.czasdziecinstwa.com.pl/konferencja.html

Info: Bardziej Kochani, oprac. SzymSza

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również