Miś bohaterem niezwykłego muralu promującego transplantacje

Dziecięcy miś tulący anatomicznie przedstawione serce jest bohaterem muralu, odsłoniętego w piątek na ścianie jednego z budynków Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nawiązujące do transplantologii dziecięcej malowidło ma budować świadomość dotyczącą donacji narządów na potrzeby przeszczepów.

– Chciałbym, żeby to był początek dyskusji i budowania świadomości społecznej, że decydując o przekazaniu narządów można uratować czyjeś dziecko – mówił twórca muralu Wojciech Brewka, który w postaci misia połączył symbolikę związaną ze światem dziecięcej zabawy, transplantologii oraz ze specyfiką Zabrza, będącego wiodącym ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce.

Odsłonięcie muralu było jednym z głównych punktów zabrzańskich obchodów Europejskiego Dnia Donacji Narządów w Śląskim Centrum Chorób Serca, gdzie od 1985 roku przeprowadzono łącznie 1677 przeszczepów: serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerki.

W tym roku transplantacji serca (oraz serca i nerki) było w Zabrzu 66 (wobec 83 w całym zeszłym roku), zaś przeszczepów pojedynczego płuca, obu płuc oraz serca i płuc – 38 (wobec 28 w całym roku 2020). Ubiegły rok był w Zabrzu rekordowy pod względem liczby przeszczepów – wiele wskazuje na to, że w 2021 r. łącznie przeszczepów serca i płuc będzie jeszcze więcej. Już teraz liczba wykonanych w tym roku w zabrzańskim ośrodku przeszczepów płuc jest najwyższa w historii.

Wśród pacjentów zabrzańskiego szpitala są również dzieci. Przygotowując koncepcję muralu poświęconego transplantologii dziecięcej artysta Wojciech Brewka – jak relacjonował 8 pażdziernika – musiał połączyć ciepłą dziecięcą symbolikę z trudną tematyką przeszczepów, a także – na prośbę szefa zabrzańskiego ośrodka prof. Mariana Zembali – „przemycić” wątki nawiązujące do specyfiki Zabrza.

– Chodziło o to, żeby nie wystraszyć potencjalnych małych pacjentów wchodzących do szpitala, ale przeciwnie – zachęcić im czymś kolorowym, fajnym, cudownym, jednocześnie nawiązując do transplantologii – tłumaczył artysta, który połączył wszystkie wątki w postaci pełnego kolorów misia, tulącego przedstawione anatomicznie serce. Prowadzące od serca aorty pomalowane są w kolorowe pasy, przypominając tym samym zabrzańskie kominy; wydobywa się z nich jednak nie dym, a kwiaty.

– Serce anatomiczne jest symbolem życia, serce kreskówkowe – symbolem miłości. Serce to również symbol Zabrza, powszechnie kojarzonego w Polsce z kardiochirurgią – tłumaczył swój zamysł Brewka, nawiązując m.in. do znanego filmu „Bogowie”, opowiadającego o początkach zabrzańskiej kardiochirurgii oraz jej twórcach.

Realizację muralu na ścianie jednego z budynków Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu wsparł Bank Gospodarstwa Krajowego, poprzez swoją Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego. Instytucja ta angażuje się m.in. w budowę nowego skrzydła zabrzańskiej placówki oraz planuje ogólnopolską akcję szerzącą wiedzę na temat transplantacji u najmłodszych.

– Serce to symbol życia każdego z nas – to jedyny organ, który nigdy nie śpi. Serce decyduje o linii życia, dlatego tak ważne jest, żebyśmy zadbali o każde. Szczególnie te najmniejsze serca mają największą wartość. Dlatego jako bank z misją zaangażowaliśmy się we wsparcie polskiej transplantologii dziecięcej. Takie przedsięwzięcia nie byłyby możliwe, gdyby nie tacy ludzie jak prof. Religa i prof. Zembala, którzy poświęcili swoje życie dla ratowania ludzkich serc – wyjaśniła 8 października w Zabrzu prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Fundacja BGK i Śląskie Centrum Chorób Serca chcą niebawem zorganizować wspólną akcję zwiększającą świadomość polskiego społeczeństwa na temat przeszczepów. BGK dofinansował także w Zabrzu budowę nowego oddziału Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej wraz z oddziałem Intensywnej Opieki Kardiologicznej Dziecięcej oraz przeznaczył środki na zakup sprzętu medycznego.

Jak poinformowano, od początku tego roku w Polsce wykonano 164 przeszczepy serca i 58 przeszczepów płuc – to więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy przeszczepiono 145 serc i 51 płuc.

Zabrzański szpital, obok ośrodków w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Szczecinie, należy do wiodących ośrodków transplantacyjnych. Ogółem w Polsce wykonano w minionym roku 1180 przeszczepów narządów (najwięcej – nerek) od zmarłych dawców, zaś w ciągu trzech kwartałów tego roku – 993. (PAP)

Marek Błoński, fot. fanpage SCCS w Zabrzu

Data publikacji: 09.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również