Męska rzecz

Męska rzecz

Czy rodzicielstwo może być przygodą życia? Czy aby wychować dzieci trzeba być twardzielem? Czy istnieje niepełnosprawne ojcostwo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w nowej publikacji Fundacji Otwórz Oczy, zatytułowanej Ja, Ojciec.

Ja, Ojciec to rzecz bardzo męska. To wypowiedzi pięciu niezwykłych mężczyzn o roli ojca w rodzinie, o wychowaniu. O sytuacji mężczyzny w nowoczesnym świecie. Wreszcie o… dzieciach.

Bohaterów publikacji łączą sukcesy, pasje, kariery sportowe, społecznikostwo. A także niepełnosprawność.

Ja, Ojciec to niejako dopełnienie ubiegłorocznego wydawnictwa Fundacji Otwórz Oczy – Autoportret, które było właśnie portretem współczesnych niepełnosprawnych Polek w roli mam. Tym razem zajęliśmy się mężczyznami – rodzicami z niepełnosprawnością.

Nasze zainteresowanie tematem wynika z łatwo dostrzegalnego faktu, że rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością jest mało zauważane w mediach czy programach edukacyjnych. Nie funkcjonuje w świadomości społecznej i – tak naprawdę – mało wiemy o niesprawnych rodzicach. Rodzice z widoczną niesprawnością budzą mieszane uczucia. Niestety wiele osób w większym lub mniejszym stopniu uważa rodzicielstwo za kaprys, a rodzicielstwo osób niepełnosprawnych za kaprys podwójny.

Brakuje nam elementarnej empatii, świadomości wartości rodzinnej, osobistej, ale również społecznej rodzicielstwa i wreszcie przekonania, że… warto mieć dzieci.

Ja, Ojciec dostępna jest – w postaci pliku PDF i w issuue.com – na witrynie Fundacji www.otworzoczy.pl. Ma też profil na Facebooku: www.facebook.com/jaojciec

Z opinii mailowych:
…to książka bardzo męska, bardzo konkretna, przejrzysta w przekazie, mądra i baaaardzo piękna…
…dzięki za inicjatywę, za posłuchanie głosów zachęcających do zrobienia takiej publikacji…
…siła żywego ludzkiego świadectwa jest niezwykła. Czytałam z dreszczami na plecach, a i oczy chyba nieco mi zawilgotniały. Mała książeczka a wielka rzecz!

Publikacja powstała dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Wspólna Droga.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również