Mysie płuca wyhodowane z komórek macierzystych – krok ku przeszczepom

Biotechnolodzy otrzymali u myszy w pełni działające płuca wytworzone z komórek macierzystych wszczepionych embrionom. Badacze liczą, że w podobny sposób będzie można uzyskiwać ludzkie narządy do przeszczepów.

Na łamach pisma „Nature Medicine”, naukowcy z Columbia University opisali przełomowe dokonanie w dziedzinie hodowli narządów.

– Na całym świecie miliony ludzi cierpiących na nieuleczalne choroby płuc umierają z powodu braku dawców dla przeprowadzenia przeszczepu – zwraca uwagę współautor publikacji, prof. Wellington V. Cardoso. Nasze badanie pokazuje, że może być wykonalne opracowanie nowych, alternatywnych strategii otrzymywania do transplantacji ludzkich płuc hodowanych w zwierzętach – podkreśla badacz.

Wiele wysiłków włożono już w próby hodowli płuc na syntetycznych podłożach lub rusztowaniach uzyskanych przez pozbawienie żywych płuc komórek. Mimo dużego postępu, nie udało się dotąd otrzymać w pełni działającego narządu.

– Pomyśleliśmy, że prostsze może być wyhodowanie nowych płuc w rozwijającym się zwierzęciu. Moglibyśmy wykorzystać naturalne zwierzęce sygnały (komórkowe – przyp. red.) umożliwiające rozwój płuc – opowiada główny autor pracy, dr Munemasa Mori.

Badacze wszczepili komórki macierzyste do mysich embrionów pozbawionych odpowiednich komórek potrzebnych do rozwoju płuc. W takich embrionach utworzyły się płuca z komórek powstałych z wszczepionych komórek macierzystych. Różnorodne testy pokazały, że narządy te funkcjonowały normalnie.

– Komórki macierzyste zostały wszczepione, zanim zaczął działać układ immunologiczny zwierząt. Może to tłumaczyć, dlaczego nowe narządy nie zostały odrzucone – wyjaśnia dr Mori.

Badacze zamierzają teraz przetestować swoją technikę na większych zwierzętach oraz na komórkach jednego gatunku wszczepianych innemu.

– Wiele sygnałów dla rozwoju płuc jest podobnych u różnych gatunków, od żab, przez myszy, do ludzi. Zatem pomysł, aby wykorzystać zwierzęta do hodowli ludzkich płuc może być realny – twierdzi prof. Cardoso.

Więcej informacji na stronie: https://www.nature.com/articles/s41591-019-0635-8

(PAP)

mat/ agt/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 09.11.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również