Na co może liczyć polski pacjent?

Instytut Praw Pacjenta, w dniach 11 i 12 lutego br., zorganizował z okazji Światowego Dnia Chorych konferencję pt. ,,Na co może liczyć polski pacjent''. Spodziewaliśmy się, sądząc po wstępnym programie, dyskusji liderów organizacji pacjentów z ministrem zdrowia - Bartoszem Arłukowiczem i prezesem NFZ - panią Agnieszką Pachciarz. Pytania trzeba było dosłać do 31 stycznia. Niestety zapowiadanej dyskusji nie było - godzinną rozmowę z ministrem, na tematy wyłącznie onkologiczne, przeprowadził redaktor Kamil Durczok, a w drugiej części spotkania pytania od liderów pacjentów (tylko niektóre) zadał urzędnikom Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia ks. Arkadiusz Nowak.

W kuluarach konferencji słychać potem było taką zagadkę: ,,Na co może liczyć polski pacjent?” i odpowiedź : ,, Na siebie!”. Przy okazji – pytanie, które wysłała do organizatorów konferencji Fundacja osób po przeszczepieniu wątroby TRANSPLANTACJA O.K.! brzmiało następująco: Dlaczego pacjenci po rozmaitych transplantacjach nie pozostają pod stałą opieką transplantologów, ale odsyła ich się do lekarzy pierwszego kontaktu, którzy nie są przygotowani do tego zadania.
Transplantologię wykłada się na uczelniach medycznych od niedawna, nie ma doszkoleń na te tematy, nie ma nawet broszur czy ulotek pokazujących np. jakich antybiotyków nie wolno takim pacjentom zapisywać (bo źle oddziałują z immunosupresją). Możemy spisać takie sytuacje, kiedy lekarz robiący USG pacjentowi po przeszczepieniu nerki nie miał pojęcia ,,co pan ma po prawej stronie brzucha”. Inny lekarz szukał woreczka żółciowego u pacjenta po transplantacji wątroby (woreczek usuwa się wraz z chorym narządem!). Póki ta sytuacja się nie zmieni – nie będziemy czuć się bezpiecznie bez możliwości częstych (w miarę potrzeb, a nie poniżej minimum) wizyt u transplantologów. Odgórne ograniczanie zakontraktowanych usług medycznych rujnuje nie tylko szpitale, ale przede wszystkim ludzkie zdrowie!

Podczas Dnia Transplantacji dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej – Anna Kamińska, zadeklarowała gotowość do rozmów o sytuacji pacjentów po transplantacjach – na pewno będziemy chcieli z tej deklaracji skorzystać i pytania, w tym to przytoczone, zadamy.

Info: trok.org.pl

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również