Na Śląsku ruszył program bezpłatnego wsparcia psychodietetycznego

Program bezpłatnego wsparcia psychodietetycznego uruchomiła w woj. śląskim. Fundacja ADRA Polska. Przedsięwzięcie dofinansował samorząd województwa.

Jest skierowane do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, którzy zmagają się z zaburzeniami odżywiania, ale również do osób, które chcą zmienić nawyki żywieniowe i zadbać o zdrowie.

Mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych indywidualnych konsultacji z psychodietetykiem i doradcą żywieniowym oraz przyjrzeć się swojej dotychczasowej diecie. Mogą także dołączyć do specjalnej grupy wsparcia moderowanej przez psychodietetyka, gdzie mają szansę wspólnie motywować się do działania, dzielić się swoimi doświadczeniami i wspierać się wzajemnie w walce o zdrowie. GrupaWsparcia.pl to platforma zapewniająca pełną anonimowość – nie trzeba się przedstawiać ani pokazywać twarzy.

– Prawidłowe odżywanie to podstawa do utrzymania zdrowia nie tylko fizycznego, ale też psychicznego. W wielu przypadkach nadwaga czy otyłość prowadzą do znacznego obniżenia nastroju, braku akceptacji, wycofania się z życia towarzyskiego, a nawet depresji. Z drugiej strony wiele zaburzeń odżywiania ma swoje źródło właśnie w problemach natury psychologicznej – powiedziała Katarzyna Wojtachnio z Fundacji ADRA Polska.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy zalogować się na portal GrupaWsparcia.pl oraz dołączyć do grupy wsparcia przeznaczonej dla mieszkańców woj. śląskiego. Dodatkowo, aby ułatwić rejestrację i korzystanie z portalu, uruchomiono infolinię 790-796-718, gdzie można skorzystać z pomocy technicznej.

Indywidualne konsultacje z psychodietetykiem będą realizowane po wcześniejszym zgłoszeniu przez infolinię wsparcia technicznego, wiadomość e-mail wysłaną na adres kontakt@grupawsparcia.pl lub na czacie grupy. Link do grupy wsparcia dla mieszkańców woj. śląskiego jest pod adresem: https://grupawsparcia.pl/portal/grupy/19/wsparcie-psychodietetyczne-woj-slaskie.

Użytkownik platformy GrupaWsparcia.pl dzieli się tylko tymi informacjami, które uzna za stosowne. Po zalogowaniu się może porozmawiać z osobami mającymi podobne doświadczenia i także chciałyby przezwyciężyć swoje słabości. Portal umożliwia dołączanie do już istniejących grup wsparcia, a także do tworzenia nowych, skupiających ludzi połączonych wspólnym problemem i chęcią radzenia sobie z nim.

Dzięki możliwości organizowania spotkań można umawiać się z członkami danej grupy wsparcia na zaplanowane rozmowy głosowe. Platforma działa w wersji na komputer i w formie aplikacji mobilnej. Dla nowych użytkowników przygotowany jest również samouczek. Warto z niego skorzystać, aby poznać najważniejsze możliwości portalu.

Na uczestników programu czekają także webinary prowadzone przez doświadczonego psychodietetyka. Pierwszy odbędzie się już 19 października, a jego tematem będą nawyki żywieniowe.

Według danych z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego 65,7 proc. mężczyzn i 45,9 proc. kobiet w Polsce zmaga się z nadwagą. Otyłość stwierdzono u 15,5 proc. panów i 15,2 proc. pań. Cena, jaką Polacy płacą za nadmierne kilogramy, jest wysoka – to miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca, problemy ze stawami i kręgosłupem, a także problemy psychiczne.

Platforma GrupaWsparcia.pl powstała w 2018 r. Od tego czasu wspiera prawie 12 tys. użytkowników. W 2019 r. portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy start-up roku, organizowanym przez Total Polska. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska – powstałej w 2009 r. dobroczynnej organizacji pożytku publicznego. To z kolei oddział międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie dzięki działaniom edukacyjnym, wspierającym zdrowie, a także organizowanie źródeł utrzymania i pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami.

W 2020 r. fundacja organizowała pomoc na rzecz polskich szpitali w pierwszych miesiącach pandemii, zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfuny, pomoc humanitarną dla ofiar eksplozji w Bejrucie czy budowę kuchni charytatywnych w Armenii. (PAP)

Anna Gumułka, fot. pexels.com

Data publikacji: 13.10.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również