Nagrody św. Kamila w przeddzień Światowego Dnia Chorego

Nagrody św. Kamila w przeddzień Światowego Dnia Chorego

Prof. Janusz Skalski, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO, dziennikarz PAP Zbigniew Wojtasiński - to tegoroczni laureaci głównych Nagród św. Kamila. W gali wręczenia nagród, która odbyła się 10 lutego w Warszawie wzięła udział premier Ewa Kopacz.

– W katalogu świadczeń medycznych nie ma czegoś takiego jak empatia, współczucie, bliskość i chęć niesienia pomocy. Tego rodzaju cechy tkwią w szczególnych ludziach – potrzeba pomocy tym, którzy cierpią – mówiła szefowa rządu, gratulując wyróżnionym.
Przypomniała św. Jana Pawła II, który jako papież ustanowił Światowy Dzień Chorego. – Oddaję szczególny hołd tym, którzy potrafią bezinteresownie pomagać ludziom w cierpieniu – podkreśliła.

Wspomniała też swego ojca. – Mój tata bardzo mnie kochał, ale gdy umierał, w jego ostatnich dniach tyle razy usłyszałam od niego, że mnie kocha, że było tego więcej niż podczas reszty życia – dodała. – Dziś w oddziałach szpitalnych i hospicjach są ludzie, którym tak bardzo doskwiera samotność – zwana najtrudniejszym okresem w życiu. Ci, którzy cierpią, wiedzą, jak bardzo brakuje empatii i bezinteresownej pomocy. Dlatego ci, którzy są wtedy blisko, trzymają za ręce, są tak cenni. To jest lekarstwo, którego nie wymyśliła żadna firma farmaceutyczna – mówiła szefowa rządu.

Kopacz przypomniała, że państwo ma obowiązek organizacji systemu ochrony zdrowia. – A pacjenci są tymi, którzy wiedzą, czy ten system jest dobry. Najważniejszy jest pacjent – dodała. Powiedziała też, że niedawno usłyszała od pacjentów onkologicznych, że na zmiany wynikające z pakietu onkologicznego czekali od dawna. Prosiła o „ostrożność i cierpliwość w stawianiu diagnozy, czy ten pakiet jest dobry”. – Za 9 tygodni będziemy go oceniać i sprawdzać, co da się poprawić, zamiast siedzieć bezczynnie i nic nie robić, bo tak jest łatwiej – dodała.

Nagroda św. Kamila – patrona chorych i pracowników służby zdrowia, została ustanowiona w 2007 r. z inicjatywy Ojców Kamilianów i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ideą wyróżnienia – jak deklarują organizatorzy – jest promowanie osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do „budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami chorymi i ich rodzinami”. Nagrody są wręczane corocznie z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

Wtorkowa uroczystość odbyła się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Porczyńskich. Oprócz Ewy Kopacz byli też ministrowie zdrowia – Bartosz Arłukowicz oraz pracy i spraw socjalnych – Władysław Kosiniak-Kamysz (obaj z zawodu są lekarzami). Obecny był też metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser.

W tym roku w kategorii “Pracownicy służby zdrowia” nagrodę główną otrzymał prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski – kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, w którym grudniu zeszłego roku udało się uratować ze śmiertelnego wychłodzenia 2,5-letniego Adasia. – Zaczynaliśmy niemal od zera, uczyliśmy się od Amerykanów, którzy byli dla nas jak z innej galaktyki. Dziś jesteśmy na ich poziomie. Nie ma w Polsce przypadku, którego nie moglibyśmy zoperować. To wielki sukces całego środowiska polskich kardiochirurgów – mówił dziennikarzom profesor.

Wyróżnienia w tej kategorii trafiły zaś do dr. n. med. Piotra Dąbrowieckiego – specjalisty chorób wewnętrznych, alergologa, przewodniczącego Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP; oraz do Małgorzaty Murawskiej – pielęgniarki i opiekuna grup Wsparcia w żałobie dla Dzieci i Młodzieży w Warszawskim Hospicjum dla Dzieci.

W kategorii „Instytucje, stowarzyszenia i organizacje” nagrodę główną przyznano Polskiemu Towarzystwu Stomijnemu POL-ILKO. Wyróżnienia trafiły do Fundacji Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę MATIO oraz do Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Szczecinie.

W trzeciej z kategorii „Dziennikarze i twórcy życia publicznego” – triumfował dziennikarz PAP – Zbigniew Wojtasiński. – W PAP piszemy o wszystkim co się dzieje w naszej służbie zdrowia. Z wieloma z Państwa się znamy, z ministrem zdrowia niekiedy się boksujemy – ale to dla dobra pacjentów – mówił, dziękując za nagrodę. Laureatami wyróżnień zostali: Anna Jarosz z miesięcznika „Zdrowie”, Anna Sojka – dziennikarka i prezenterka Polskiego Radia Katowice oraz aktor Dariusz Gnatowski.

Przyznano też trzy nagrody specjalne: za wybitne osiągnięcia w służbie chorym. Otrzymali je Filomena Bielecka z Centrum Zdrowia Matki Polki, Bogdan Gajewski ze Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię oraz ks. dr Jan Kaczkowski, bioetyk i dyrektor puckiego Hospicjum im. Ojca Pio, sam zmagający się z rakiem mózgu.

Kapituła konkursu, pod przewodnictwem. o. Arkadiusza Nowaka, przyznała też trzy nagrody specjalne za „wybitne osiągnięcia w służbie zdrowia”. Otrzymali je: prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię – Bogdan Gajewski; Filomena Bielecka – Naczelna Pielęgniarka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz ks. Jan Kaczkowski z Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio. (PAP)

agt/ wkt/ malk/

Data publikacji: 11.02.2015 r,

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również