Największe rozszerzenie listy refundacyjnej od 2012 roku. Pozytywne zmiany dla chorych na RZS, pacjentów onkologicznych i diabetyków

Z dniem 1 kwietnia br. obowiązywać zaczęła nowa lista refundacyjna. Do wykazu dodano niemal 90 nowych pozycji, w tym m.in. preparaty stosowane w leczeniu nowotworów złośliwych, leki z grupy flozyn, z których skorzystają chorzy na cukrzycę typu 2, a także nowe formuły leków biologicznych dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dzięki dodaniu na listę refundacyjną leku w formie ampułko-strzykawek oraz wstrzykiwaczy pacjenci ci będą mieli możliwość odbywania leczenia w warunkach domowych.

Pacjenci z RZS to jedna z grup chorych, które najbardziej odczują pozytywne zmiany na listach refundacyjnych, wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia z dniem 1 kwietnia. Do refundacji trafił tocilizumab w nowych formach podania. Jest to lek biologiczny stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Refundacja leku w formie iniekcji stanowi ważną alternatywę dla już dostępnych w refundacji metod leczenia.

Refundacja leku w formie ampułko-strzykawek oraz wstrzykiwaczy to znaczne ułatwienie i oszczędność dla pacjentów. Dotychczas lek mógł być podawany wyłącznie w warunkach szpitalnych w postaci infuzji dożylnej. Takie rozwiązanie często wiązało się z koniecznością hospitalizacji pacjenta. Ze względu na przyjmowane leki immunosupresyjne pacjenci z RZS są również obarczeni większym ryzykiem zakażeń szpitalnych. Podawanie leku w infuzjach dożylnych oznaczało dla nich również konieczność dojazdów do wybranych szpitali uprawnionych do stosowania terapii. Częstotliwość podawania leku co dwa tygodnie i bezterminowość terapii skutkowała dla pacjentów ograniczeniami pod względem fizycznym, psychologicznym i ekonomicznym.

Przy stosowaniu tocilizumabu w formie ampułko-strzykawek oraz wstrzykiwaczy pacjent odwiedza placówkę medyczną tylko raz na kwartał. Możliwość przyjmowania leków w warunkach domowych nie tylko zmniejsza koszty dojazdów i zapewnia większą elastyczność terapii, ale też ogranicza stres związany z procesem leczenia. Zmiany w puli refundacji to więc ważny krok w stronę poprawy komfortu życia pacjentów z RZS.

Zmiany na liście refundacyjnej docenią również diabetycy. W wykazie leków refundowanych ponownie znalazły się leki z grupy flozyn (inhibitory SGLT2). Preparaty te zwiększają wydalanie glukozy z moczem. Wskazania dla leków z grupy flozyn poszerzono również o pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

W zakresie leczenia onkologicznego zmiany obejmą m.in. pacjentki z mięśniakami macicy. Do wykazu refundacyjnego dodano preparat stosowany w terapii ciężkich objawów mięśniaków macicy w postaci nasilonych krwawień u dorosłych kobiet w wieku rozrodczym, niekwalifikujących się do leczenia operacyjnego.

pr/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 24.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również