Nawet 90 proc. nowotworów zależy od czynników, na które mamy wpływ

To np. dym tytoniowy, alkohol czy niewłaściwe żywienie – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach cyklu „Środa z profilaktyką” NFZ przypomina, jak można ograniczyć ryzyko choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że gdyby Europejczycy przestrzegali 12 zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem, mogliby uniknąć nawet 50 proc. wszystkich zgonów nowotworowych w Europie.

Europejski kodeks walki z rakiem powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Pokazuje, jak dzięki prostym, codziennym działaniom można obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zalecenia są oparte na dowodach naukowych. Zalecane jest m.in., by rzucić palenie, nie pić alkoholu, zadbać o zdrową dietę i o odpowiednią aktywność fizyczną. Więcej na: www.12sposobownazdrowie.pl.

W „Poradniku pacjenta”, dostępnym na stronie NFZ, są informacje o nowotworach i programach profilaktycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Fundusz przypomina też, że w ramach programu Planuję Długie Życie można wziąć udział w badaniach przesiewowych. Bezpłatnie wykonywane są: mammografia (profilaktyka raka piersi, badanie zalecane kobietom w wieku od 45 do 74 lat, wykonywane co 2 lata); cytologia (profilaktyka raka szyjki macicy, badanie zalecane kobietom w wieku od 25 do 64 lat, wykonywane co 3 lata); kolonoskopia (profilaktyka raka jelita grubego, badanie zalecane kobietom i mężczyznom w zależności od stosowanego systemu badań).

Osoby powyżej 40 lat mogą skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus. Na stronie internetowej programu można wystawić sobie skierowanie na badania i sprawdzić swoją kondycję.
Działa także infolinia onkologiczna. Należy zadzwonić pod numer Telefonicznej Informacji Pacjenta (800-190-590) – i wybrać linię numer 3. Pacjent dowie się m.in., jak uzyskać skierowanie na leczenie onkologiczne, gdzie wykonać badania i z których programów profilaktycznych można skorzystać. (PAP – Nauka w Polsce)

Agata Zbieg, fot. pexels.com

Data publikacji: 07.02.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również