Niepełnosprawnik – audyt obiektu nr 9.000

Niepełnosprawnik – audyt obiektu nr 9.000

Doświadczenie

Już od pięciu lat Niepełnosprawnik prowadzi audyty miejsc publicznych dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. W ramach audytów badane są sklepy, kina, restauracje, biblioteki, salony kosmetyczne, szkoły, hotele, zakłady krawieckie i inne miejsca niezbędne dla każdego w codziennym życiu.

Oparty jest o doświadczenia niemieckie i polską kilkuletnią praktykę.

Innowacyjność

Niepełnosprawnik jest jedyną tego rodzaju bazą danych w Polsce. Znajdują się w nim tylko te miejsca, które dostępne są dla osób niesprawnych ruchowo, głuchych i niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących, mających trudności ze zrozumieniem skomplikowanych informacji. Informacje udostępnianie są w postaci strony www w trzech językach: polskim, angielskim, rosyjskim. Strona dostępna jest w kilku wersjach skontrastowanego tekstu, odczytywana jest przez syntezatory mowy, daje możliwość powiększania czcionki. Informacje o obiektach przedstawiane są w postaci prostych piktogramów lub pełnej, tekstowej informacji. Niepełnosprawnik pomaga osobom z niepełnosprawnościami znaleźć usługi blisko domu. Do grudnia 2011 r. działał tylko w Warszawie, a od stycznia 2012 r. jest realizowany również jest w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Fundacja TUS stale pracuje nad modernizacją Niepełnosprawnika. Pod koniec lata zaprezentowana zostanie nowa wersja bazy danych i nowy, prostszy interfejs do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami.

W przyszłości planowana jest wersja mobilna dostępna za pomocą telefonów komórkowych.

Sport

W 2012 roku Niepełnosprawnik na zlecenie UEFA badał dostępność stadionów, na których rozgrywano Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Służył informacjami o strefach kibica, bazie noclegowej, miejscach spotkań.

Ciągłość

Także i w tym roku Niepełnosprawnik pracuje pełną parą. Audytorzy prowadzą przegląd kolejnych miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Fundacja TUS buduje wokół Niepełnosprawnika społeczne wsparcie za pomocą strony na Facebooku, wykraczając daleko poza jedynie dostarczanie informacji. W ostatnich dniach przeprowadzono audyt obiektu o numerze 9.000.

Więcej szczegółowych informacji: Małgorzata Peretiatkowicz-Czyż, malgorzata.peretiatkowicz@tus.org.pl

Fundacja TUS

Fundacja TUS to jedna z najstarszych warszawskich organizacji pozarządowych. Od 1993 roku jej misją jest dostarczanie osobom z niepełnosprawnością narzędzi do niezależności. Oprócz Niepełnosprawnika, Fundacja wspiera wejście osób z niepełnosprawnością na otwarty rynek pracy. Fundacja TUS jest członkinią Koalicji na Rzecz Równych Szans działającej w celu poprawy polskiego prawa antydyskryminacyjnego.
Info: TUS

Data publikacji: 24.06.2013 r.

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również