Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi

Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi

Nowatorski system do zdalnej opieki nad osobami starszymi pod nazwą safeUP opracowała firma Gadmel z Gdyni. Monitorowana osoba nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia, a opiekun otrzymuje informacje w postaci SMS na temat aktywności podopiecznego.

Michał Gadaj, właściciel firmy Gadmel (działającej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni), która opracowała safeUP, zwraca uwagę w rozmowie z PAP, że w zakresie teleopieki proponowany system jest zupełnie inny niż dotychczas znane. – Proponowane są przede wszystkim systemy opierające się na przyciskach alarmowych, które osoba starsza, jak tylko źle się poczuje, to naciska i następnie ten sygnał jest wysyłany do bramy GSM, a później do centrali albo do opiekuna – tłumaczy.
Natomiast safeUP to autonomiczny, pasywny system do monitorowania osób starszych, co oznacza, że osoba monitorowana nie musi nosić przy sobie żadnego urządzenia np. alarmowego przycisku.

– System opiera się na bramie GSM i czujnikach bezprzewodowych, które komunikują się bezprzewodowo z tą bramą – tłumaczy Gadaj. Czujniki umieszcza się na przedmiotach codziennego użytku, np. na drzwiach od szafki czy na pojemniku z lekami oraz na drzwiach do łazienki.
Na podstawie zebranych danych z czujników, brama wysyła do opiekunów osób starszych w wyznaczonych odstępach czasowych SMS informujące o aktywności podopiecznego (np. szafka z lekami została otwarta) lub alarmujące o braku aktywności osoby starszej.
– Wiemy, że np. między godziną 6 a 7 rano osoba monitorowana wstaje, idzie do toalety i o 8 bierze tabletki; o 9 opiekun otrzymuje SMS z wiadomością o aktywności lub ostrzeżenie o braku aktywności, czyli, że w godzinach od 6 do 9 czujniki nie wykryły żadnej aktywności, coś jest nie tak i należy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku – tłumaczy.

Brama GSM wyposażona jest również w wyświetlacz typu e-papier, na którym mogą zostać wyświetlone informacje. – To może być np. krótka lista leków, przypomnienie typu: o godz. 13 weź lek – tłumaczy Gadaj i dodaje, że tę bramę można tak ustawić, aby komunikat o wzięciu lekarstw pojawiał się na wyświetlaczu np. co trzy godziny.
System wykorzystuje również sygnał akustyczny. W chwili włączenia się alarmu (np. w porze przyjmowania lekarstw) monitorowana osoba musi podejść i wcisnąć przycisk. Opiekun otrzyma w tym momencie SMS, że osoba monitorowana zareagowała lub nie zareagowała na alarm.

SafeUP jest adresowany do osób starszych i chorych, które mieszkają same i chcą być niezależne, ale opiekun chce zdalnie w jakiś sposób czuwać nad nimi, być w kontakcie, chce wiedzieć czy jest aktywna i radzi sobie z codziennymi czynnościami. System może wykorzystywać dowolną liczbę czujników umieszczonych w mieszkaniu osoby monitorowanej. Zaznaczył, że safeUP może być tak zaprogramowany, że jeden z czujników może być przymocowany do drzwi wejściowych i jakiekolwiek otwarcie/zamknięcie drzwi powoduje wysłanie SMS o tym, że podopieczny wyszedł z mieszkania. Prototypy urządzeń są testowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni. System będzie w sprzedaży w ciągu najbliższych dwóch – trzech miesięcy.

Koszt zakupu urządzenia to ok. 1,3 tys. zł. Dodatkowo należy dokupić kartę SIM jakiegokolwiek operatora. – Wystarczy pakiet na SMS więc to nie powinien być koszt wyższy niż 10 zł miesięcznie – dodał Gadaj. (PAP)

bls/ mhr/

Data publikacji: 07.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również