O mukowiscydozie w Krakowie

O strategii i poprawie leczenia chorych na mukowiscydozę będą rozmawiać uczestnicy i eksperci Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Medycznej „V4 Future CF?”. Wydarzenie odbywa się w salach Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w wersji online i potrwa do 20 listopada.

Przedstawiciele kilkunastu państw, którzy biorą udział w tej konferencji, przedstawią standardy opieki nad chorymi. Omówią także krajowe programy na rzecz chorób rzadkich, do których zaliczana jest mukowiscydoza oraz problemy w opiece nad chorymi. Poruszane będą również zagadnienia związane z dostępem do nowych terapii w mukowiscydozie, możliwości transplantacji oraz przyszłość chorych w krajach wyszehradzkich i Europie Wschodniej.

W tegorocznej konferencji będzie uczestniczyć ok. 50 osób stacjonarnie, a także 200 osób w trybie online. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej v4cf.eu.
Zarejestruj się na wydarzenie tutaj.

Mukowiscydoza (z ang. cystic fibrosis, CF) jest chorobą genetyczną wywołaną odziedziczeniem zmienionego genu. Dziedziczenie prawidłowego lub zmienionego genu jest zawsze zjawiskiem losowym, całkowicie od nas niezależnym. Co 35 osoba jest nosicielem genu, który może wywołać mukowiscydozę. Mukowiscydoza objawia się przede wszystkim bardzo słonym potem, niedoborem wagi, częstymi i trudnymi do leczenia zapaleniami płuc. Objawy występują najczęściej ze strony układu oddechowego i pokarmowego. Chorzy na mukowiscydozę przyjmują rocznie około 14 tys. tabletek.

Organizatorem konferencji jest Fundacja MATIO wraz z Slovenská Asociácia Cystickej Fibrózy. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: minister zdrowia Słowacji Vladimír Lengvarský, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a także Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, CF Europe i Eurordis.

Info: krakow.pl, fot. pexels.com
Data publikacji: 19.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również