Odkryto przyczynę powikłań kardiologicznych u chorych na cukrzycę typu 2

Odkryto przyczynę powikłań kardiologicznych u chorych na cukrzycę typu 2

Główną przyczyną stopniowego pogorszenia pracy serca u chorych na cukrzycę typu 2 mogą być nasilone procesy samotrawienia komórek mięśnia sercowego - wynika z pracy, którą publikuje pismo "International Journal of Cardiology".

Około dwie trzecie chorych na cukrzycę typu 2 umiera z powodu powikłań kardiologicznych. U pacjentów cierpiących na cukrzycę obserwuje się stopniowe niszczenie komórek mięśnia sercowego (kardiomiocytów); w ich miejsce pojawia się tkanka łączna. Włóknienie serca powoduje pogorszenie jego funkcji i ostatecznie prowadzi do jego niewydolności.

Zespół naukowców z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii analizował przyczyny tego zjawiska badając próbki tkanek pobrane z serc pacjentów przechodzących operację wszczepienia bypassów tętnic wieńcowych. Część z nich miała zdiagnozowaną cukrzycę typu 2.

U osób z tym schorzeniem naukowcy stwierdzili większe nasilenie w mięśniu sercowym procesu autofagii, tj. samotrawienia przez komórkę jej uszkodzonych lub niepotrzebnych elementów. Wiązało się to m.in. ze wzrostem poziomu białka o nazwie beklina-1 (BECN1), które nie tylko uczestniczy w procesie autofagii, ale aktywuje też związki pobudzające proces samobójczej śmierci komórek (apoptozę).

Obumieranie kardiomiocytów w procesie apoptozy przyczynia się do rozwoju niewydolności serca – tłumaczą autorzy pracy.

Ich zdaniem odkrycie to ma szansę przyczynić się do opracowania terapii, która pomoże hamować rozwój choroby serca u pacjentów z cukrzycą typu 2. Gdy naukowcy zablokowali aktywności genu kodującego beklinę-1 w kardiomiocytach, które pobrano od dorosłych szczurów i hodowano w obecności wysokiego stężenia glukozy, proces autofagii komórek, a następnie proces ich samobójczej śmierci, stawały się mniej nasilone. (PAP)

jjj/ agt/
Data publikacji: 18.08.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również