Organizacje pacjenckie chcą walczyć z nierównościami w zdrowiu – powołały Koalicję na rzecz Równości w Zdrowiu
- 02.10.2024
Dane epidemiologiczne wskazują, że średnia długość życia w Polsce, w zależności m.in. od miejsca zamieszkania, poziomu wykształcenia, wysokości oraz źródła dochodu, czy płci, może różnić się nawet o kilkanaście lat. Tylko odpowiednie rozwiązania systemowe mogą przyczynić się do zmniejszenia nierówności w zdrowiu. Dostrzegając tę potrzebę, organizacje pacjenckie z całej Polski powołały do życia Koalicję na Rzecz Równości w Zdrowiu. Celem inicjatywy jest wspólne dążenie do zniwelowania nierówności mających wpływ na stan zdrowia Polek i Polaków.
Koalicja na Rzecz Równości w Zdrowiu to wspólna inicjatywa organizacji pacjentów z różnych obszarów terapeutycznych. Będąc w stałym kontakcie z chorymi, przedstawiciele poszczególnych organizacji dostrzegają szereg codziennych wyzwań i trudności z jakimi mierzą się pacjenci, także w obszarach związanych bezpośrednio z występowaniem nierówności, jak np. wykluczenie transportowe. Zdaniem członków Koalicji, nierówności w obszarze zdrowia zabijają na masową skalę i należy podjąć pilne działania na rzecz ich zmniejszania.
Koalicja na Rzecz Równości w Zdrowiu została powołana przez 14 organizacji pacjenckich, w tym organizacje działające na rzecz pacjentów onkologicznych, kardiologicznych, diabetologicznych, reumatologicznych, okołotransplantacyjnych czy pacjentów z chorobami rzadkimi. Koordynacją prac Koalicji zajmuje się Komitet Sterujący, w którego skład wchodzą: Monika Kaczmarek (Polskie Stowarzyszenie Diabetyków), Dagmara Samselska (Fundacja Amicus Fundacja Łuszczycy i ŁZS) i Grzegorz Perzyński (Fundacja Transplantacja LIVERstrong).
Jednym z celów działania Koalicji jest wprowadzenie tematu nierówności w zdrowiu do debaty publicznej i uwzględnienie wyzwań związanych z nierównościami w zdrowiu we wszystkich politykach publicznych. Organizacje członkowskie sformułowały listę 6 postulatów, których realizacja ma przyczynić się do zmniejszenia nierówności w zdrowiu. Postulaty obejmują różnorodne obszary wykluczeń, które wynikają zarówno z ekonomicznego, geograficznego czy społecznego usytuowania obywateli, jak i z organizacji oraz sposobu funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce. Członkowie Koalicji deklarują otwartość i chęć współpracy ze wszystkimi środowiskami, które są zainteresowane wsparciem opisanego przedsięwzięcia.
Pełna lista członków, założycieli Koalicji na rzecz Równości w Zdrowiu:
Alivia Onkofundacja
AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS
Federacja Pacjentów Polskich
Fundacja OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza
Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej
Fundacja Per Humanus
Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Fundacja Sanguis Hemofilia i pokrewne skazy krwotoczne
Fundacja Transplantacja LIVERstrong
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń ”EcoSerce”
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
Stowarzyszenie Hematoonkologiczni
Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska – Alba Julia
kat/, fot.pixabay.com
Data publikacji: 02.10.2024 r.